Zmarła Margaret Thatcher

Andrzej Jonas: Nie wahała się zaprawiać polityki solidną porcją moralności

Publicysta „The Warsaw Voice” Andrzej Jonas uważa, że Margaret Thatcher była wybitnym politykiem, mimo kontrowersji, które towarzyszyły jej decyzjom. - Należała do tych postaci w świecie polityki, które nie wahały się zaprawiać polityki solidną porcją moralności. Co nie znaczy, że nie była politykiem niezwykle twardym, co odczuli brytyjscy górnicy - powiedział Jonas.

Margaret Thatcher uważana jest za jednego z trzech najwybitniejszych polityków, którzy sprawowali władzę w czasach, gdy w Europie Środkowej upadał komunizm.

Reklama

Andrzej Jonas twierdzi, że była brytyjska premier była postacią znacznie bardziej twórczą niż Ronald Reagan, ówczesny amerykański prezydent. - Bez żadnych złośliwości, Ronald Reagan w znacznej mierze opierał się na opiniach swoich doradców. Pani Thatcher w znacznej mierze sama kształtowała postawę własną i stanowisko Wielkiej Brytanii - podkreślił Jonas.

Dwa lata po ustąpieniu z funkcji premiera i lidera Partii Konserwatywnej Margaret Thatcher została uhonorowana tytułem baronowej. Jest też doktorem honorowym dwóch polskich uczelni i honorowym obywatelem Poznania.

Margaret Thatcher była najdłużej urzędującym szefem brytyjskiego rządu. Funkcję premiera pełniła 11 lat. Była też jedyną kobietą w historii, piastującą ten urząd. Gdy objęła władzę, Wielka Brytania była w poważnym kryzysie finansowym.

Margaret Thatcher udało się uzdrowić brytyjską gospodarkę dzięki radykalnym i kontrowersyjnym posunięciom, m.in. likwidacji części dotacji socjalnych. Była brytyjska premier zyskała dzięki temu przydomek "Żelaznej Damy".

Dowiedz się więcej na temat: margaret thatcher | Wielka Brytania | śmierć

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje