Środek-Wschód. Raport INTERIA.PL

3,5 roku więzienia dla byłego wiceszefa MSW

Na trzy i pół roku pobytu w kolonii karnej o zaostrzonym rygorze został w poniedziałek skazany były wiceminister spraw wewnętrznych Białorusi Jauhien Połudzień. Uznano go za winnego nadużycia stanowiska.

Kolegium Wojskowe Sądu Najwyższego skazało Południa także na konfiskatę mienia i pozbawiło go stopnia pułkownika. Wyrok jest prawomocny.

Proces był niejawny. Skazany był oskarżony także o łapownictwo, ale sąd uznał, że jego wina w tym punkcie nie została dowiedziona.

Reklama

Południa, który był także komendantem milicji odpowiedzialnej za bezpieczeństwo publiczne, zatrzymano 8 grudnia 2011 roku i od tego czasu przebywał w areszcie. Pod koniec grudnia 2011 roku został pozbawiony stanowiska.

Jak podkreślały białoruskie media niezależne, Połudzień jest dobrze znany uczestnikom demokratycznych protestów po wyborach prezydenckich z 19 grudnia 2010 roku, gdyż to pod jego dowództwem doszło wówczas do masowych zatrzymań.

Połudzień został mianowany komendantem milicji odpowiedzialnej za bezpieczeństwo publiczne 4 sierpnia 2009 roku. Jest jedną z osób objętych zakazem wjazdu do Unii Europejskiej i USA.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje