Środek-Wschód. Raport INTERIA.PL

Centrum Lewady: Rosjanie dobrze oceniają zwolnienie Chodorkowskiego

Rosjanie pozytywnie odnoszą się do decyzji prezydenta Władimira Putina o ułaskawieniu byłego szefa Jukosu Michaiła Chodorkowskiego. Tak wynika z sondażu przeprowadzonego przez Centrum Lewady.

63 procent osób w momencie badania wiedziało już o ułaskawieniu Chodorkowskiego, 33 procent dowiedziało się o tym od ankietera. 47 procent badanych oceniło ten krok Putina jako pozytywny, 14 procent przeciwnie- jako negatywny. Pozostali - 40 procent - nie miało żadnego zdania na ten temat.

Sondaż przeprowadzono w dniach 20-24 grudnia w 45 regionach Rosji. Centrum Lewady to niezależna rosyjska pracownia badania opinii publicznej, Władimir Putin ułaskawił Michaiła Chodorkowskiego na jego prośbę, w piątek 20 grudnia.

Reklama

Tego samego dnia były szef Jukosu opuścił kolonię karną, w której odsiadywał wyrok i wyjechał do Berlina. Jest tam do dzisiaj. Na razie nie wiadomo czy wróci do kraju. Ostatnio złożył wniosek o 3-miesięczną wizę szwajcarską, gdzie mieszka jego żona i trójka dzieci. 

Michaił Chodorkowski, oskarżony i skazany za malwersacje podatkowe i kradzież, był w więzieniu od 2003 roku. Miał wyjść na wolność w kwietniu 2014 roku. Swoją prośbę o ułaskawienie skierowaną do prezydenta Władimira Putina motywował złym stanem zdrowia matki.

Dowiedz się więcej na temat: Rosja | Władimir Putin | Michaił Chodorkowski | Chodorkowski

Reklama

Najlepsze tematy

Reklama