Środek-Wschód. Raport INTERIA.PL

​USA: Jest druga, poufna lista Rosjan z zakazem wizowym

Obok jawnej listy Magnitskiego z nazwiskami 18 rosyjskich urzędników istnieje druga, poufna lista osób z zakazem wjazdu do USA w związku z łamaniem praw człowieka w Rosji - poinformowały wysokie źródła w Departamencie Stanu. Kongres został o niej poinformowany.

"Jest druga, poufna lista; mogę potwierdzić" - podały źródła. W piątek rano Departament Stanu poinformował "o jej treści" odpowiednie osoby w obu Izbach Kongresu.

"Nie mogę podać ani liczby tych osób, ani ich nazwisk. Ale mamy nasze powody, dla których umieściliśmy je na tej liście" - dodały źródła.

Reklama

Wyjaśniły, że osoby na poufnej liście są objęte jedynie zakazem wizowym, a nie także sankcjami zamrożenia aktywów, jak to jest jest w przypadku publicznej listy Magnitskiego. "Nie da się zamrozić aktywów poufnie" - dodał.

Osiemnastu rosyjskich urzędników państwowych znalazło się na opracowanej przez Departament Stanu we współpracy z ministerstwem skarbu USA tzw. liście Magnitskiego. Szesnaście z nich było bezpośrednio związanych ze sprawą zmarłego w więzieniu rosyjskiego prawnika Siergieja Magnitskiego.

Osoby te zostały natychmiast objęte zakazem wjazdu do USA za łamanie praw człowieka, a ich ewentualne aktywa w USA zamrożone. Na publicznej liście nie ma ludzi zajmujących najwyższe stanowiska w rosyjskich władzach. Ale - jak podkreśliły źródła - lista może być aktualizowana.

Opublikowana lista jest wynikiem uchwalenia w grudniu ubiegłego roku przez Kongres USA tzw. ustawy Magnitskiego, nazwanej tak na cześć zmarłego cztery lata temu w moskiewskim więzieniu prawnika, który był zaangażowany w zwalczanie korupcji.

Pracodawcy Magnitskiego i obrońcy praw człowieka utrzymują, że w dniu śmierci został on ciężko pobity. 

Dowiedz się więcej na temat: Władimir Putin

Reklama

Najlepsze tematy

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje