Ryszard Czarnecki niejedno ma imię

Środa, 20 maja 2009 (07:24)

Drwił z kandydatki PO, a teraz ma za swoje. Jeden z czołowych polityków PiS Ryszard Czarnecki występuje na listach do Parlamentu Europejskiego jako... Richard Henry Czarnecki - donosi "Newsweek".

Zdjęcie

Ryszard Czarnecki, fot. P. Bławicki /Agencja SE/East News
Ryszard Czarnecki, fot. P. Bławicki
/Agencja SE/East News
To właśnie Czarnecki ujawnił, że krakowska liderka PO Róża Thun została zarejestrowana przez Państwową Komisję Wyborczą pod swym pełnym nazwiskiem: Róża Maria Gräfin von Thun und Hohenstein.

Dało to politykom PiS - na czele z Jarosławem Kaczyńskim i Zbigniewem Ziobro - okazję do naigrywania się z jej skomplikowanego nazwiska. A Czarnecki wieszczył: "Grafini z niemiecko brzmiącym nazwiskiem może zaszkodzić PO".

Reklama

Dziś Czarnecki gryzie się pewnie w język. Na bydgoskiej liście PiS do Europarlamentu został bowiem zarejestrowany jako Richard Henry Czarnecki. Czemu? Urodził się w Londynie i pod angielskimi imionami do dziś figuruje w bazie PESEL. Jeszcze niedawno Czarnecki zarzekał się w RMF FM, że w wyborach wystąpi pod polskim imieniem.

- To są moje ósme wybory i zawsze występowałem jako Ryszard Czarnecki - stwierdził. Okazało się, że - tak jak w przypadku Thun - Państwowa Komisja Wyborcza była nieugięta.

Czy kandydat z angielsko brzmiącym imieniem może zaszkodzić PiS? Czarnecki wierzy, że nie: "Wyborcy radiomaryjni, których to mogłoby odrzucać, i tak mają swojego kandydata: drugiego na liście Przemka Przybylskiego. A pozostali zwolennicy PiS zagłosują na mnie".

Czarnecki przyznaje też, że ma jeszcze trzecie imię, które nie znalazło się na listach wyborczych: Francis.

INTERIA.PL/Newsweek
POLECANE zwiń