Wybory do Parlamentu Europejskiego 2014

Palikot: Nie mam powodu wierzyć Tuskowi, on tylko obiecuje

Donald Tusk obiecał już Polakom gaz łupkowy, elektrownię atomową, odnawialne źródła energii, a ostatnio wspólną politykę energetyczną; nie mam powodu wierzyć Tuskowi, on tylko obiecuje - stwierdził dziś we Wrocławiu Janusz Palikot, lider Twojego Ruchu.

Lider Twojego Ruchu do stolicy Dolnego Śląska przyjechał w niedzielę wspólnie z Ryszardem Kaliszem, by uczestniczyć w konferencji programowej koalicji Europa Plus Twój Ruch, zorganizowanej w ramach kampanii wyborczej do PE.

Reklama

Palikot odniósł się m.in. do sobotniej zapowiedzi premiera Donalda Tuska przedstawienia w Brukseli projektu europejskiej unii energetycznej. Według propozycji Tuska unia energetyczna miałby opierać się m.in. na mechanizmie solidarności gazowej, wspólnych zakupach energii, rehabilitacji węgla oraz radykalnej dywersyfikacji źródeł dostaw energii.

Szef TR stwierdził, że propozycja wspólnej polityki energetycznej cieszy, "bo to stary postulat koalicji Europa Plus i Twojego Ruchu". Dodał jednak, że nie ma powodu wierzyć, że Tusk coś zrobi, bo - zdaniem Palikota - on tylko obiecuje.

- W przypadku odnawialnych źródeł energii to był projekt Pawlaka z 2008 roku. Myśmy go też zgłosili przed ponad rokiem i dalej nic się nie dzieje (...) A mija siódmy rok rządów Donalda Tuska - powiedział Palikot.

Palikot: Zaczyna się "festiwal straszenia Polaków"

Z kolei nawiązując do trwającej kampanii przed wyborami do Parlamentu Europejskiego lider TR ocenił, że w Polsce zaczyna się "festiwal straszenia Polaków".

- Najpierw, że 1 września dzieci nie pójdą do szkoły, a jak już pójdą, to nie będzie w szkole światła - mówił Palikot. - My się zastraszyć nie damy. Nasi kandydaci do PE to silne osobowości, drugiej takiej drużyny nie ma - dodał.

Ryszard Kalisz podkreślił, że w UE na pierwszym miejscu jest obywatel i jego podmiotowość. - Chcemy doprowadzić do tego, by każdy obywatel w Polsce miał świadomość swej równej pozycji w UE, takiej samej jak obywatela w innych krajach. Musi być więcej służby organów władzy europejskiej na rzecz obywateli - przekonywał.

Twój Ruch za euro i zmianami konstytucji

Niedzielne spotkanie było elementem kampanii koalicji Europa Plus Twój Ruch do PE w okręgu dolnośląsko-opolskim. Jedynką listy koalicji jest Robert Kwiatkowski, były szef TVP, a na drugim miejscu znajduje się mecenas Anna Kubica.

Koalicję Europa Plus Twój Ruch tworzą: Twój Ruch, Równość i Nowoczesność, Dom Wszystkich Polska (stowarzyszenie, którym kieruje Ryszard Kalisz), Wolne Konopie, Patria Demokratyczna - Demokraci.pl, Stronnictwo Demokratyczne i Europa Plus.

Podczas niedzielnej konferencji we Wrocławiu rozmawiano też o konieczności wprowadzenia Polski do strefy euro i korzyściach, jakie z tej akcesji wynikną. W ubiegłym tygodniu Palikot poinformował, że Twój Ruch ma gotowy projekt zmiany konstytucji dotyczący wprowadzenia w Polsce euro. 

Dowiedz się więcej na temat: Janusz Palikot | Twój Ruch | wybory do PE

Reklama

Najlepsze tematy

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje