Wybory samorządowe 2014

Borusewicz: Nie ma możliwości powtórzenia wyborów

Nie ma możliwości rozpisania nowych wyborów decyzją polityczną. Tak twierdzi marszałek Senatu.

Bogdan Borusewicz powiedział w radiowej Jedynce, że w razie wątpliwości co do wyników i przebiegu wyborów samorządowych można je zaskarżać do sądów. Te mogą unieważnić wybory w poszczególnych okręgach, co prowadziłoby do ich powtórzenia.

Borusewicz podkreślił jednak, że kwestionowanie wyborów i nawoływanie do ich powtórzenia to kwestionowanie podstaw demokracji. Marszałek Senatu zaapelował, aby poczekać na ostateczne wyniki głosowania, gdyż na razie mamy do czynienia tylko z wycinkowymi informacjami.

Marszałek Senatu przypomniał, że nie ma konstytucyjnej możliwości skrócenia kadencji samorządów. Nawoływały do tego wczoraj Prawo i Sprawiedliwość oraz Sojusz Lewicy Demokratycznej. Borusewicz dodał, że przed zakończeniem liczenia głosów nie można odwoływać członków Państwowej Komisji Wyborczej.

Reklama

Komisja powinna jednak później wyciągnąć wnioski z sytuacji. Bogdan Borusewicz opowiedział się za utrzymaniem istniejącego związku PKW z systemem sądowniczym.

Marszałek Senatu dodał, że w związku z wyborami mamy do czynienia z dwoma problemami: działaniem systemu informatycznego i wprowadzeniem list wyborczych w formie książeczek. Zastrzegł, że uważa to za błąd PKW, a nie za jej świadomy zamysł.

Nie może to więc być podstawą do unieważnienia wyborów.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje