XXI Finał WOŚP

XXI Finał WOŚP dla dzieci i seniorów

Dziś po raz 21. gra Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Pieniądze ze zbiórki - jak co roku będą przeznaczone na sprzęt medyczny dla dzieci oraz - po raz pierwszy - dla seniorów. W całej Polsce odbędą się setki imprez, powstanie 1,8 tys. sztabów, kwestować będzie ok. 120 tys. wolontariuszy.

Reklama

XXI finał WOŚP przebiega pod hasłem: "Dla ratowania życia dzieci i godnej opieki medycznej seniorów".

Finał rozpoczął się o godz. 9 w studiu telewizyjnym w Warszawie. O godz. 20 - tradycyjnie już - punktem kulminacyjnym imprezy będzie pokaz fajerwerków "Światełko do nieba".

- W tym roku postanowiliśmy zacząć finał w najbardziej klasyczny sposób, jaki się da - nie pod ziemią, nie wysoko nad ziemią, ale w studiu telewizyjnym w Warszawie - powiedział rzecznik Fundacji WOŚP Krzysztof Dobies.

Wesprzyj Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. Kliknij

Dobies zaznaczył, że WOŚP chce profesjonalnie i rzetelnie podjąć tematykę związaną z geriatrią. - Będą relacje na żywo ze zbiórek, ale będziemy poruszać także tematy trudne dotyczące systemu opieki zdrowotnej, geriatrii, potrzeb wsparcia tej dziedziny medycyny. Do studia zaprosiliśmy ekspertów, lekarzy i innych gości, aktorów, osoby publiczne - zaznaczył.

Orkiestra zagra w 1,8 tys. miejsc w całej Polsce

Rzecznik Fundacji WOŚP powiedział, że orkiestra zagra w 1,8 tys. miejsc w całej Polsce, w tym w kilkudziesięciu za granicą, m.in. w Wielkiej Brytanii, Irlandii, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Afganistanie, gdzie stacjonuje polski kontyngent wojskowy. Jak dodał, w całym kraju odbędą się setki imprez, koncertów, spotkań, licytacji.

WOŚP na rzecz dzieci i seniorów. Podyskutuj

Jedna z największych imprez odbędzie się w Warszawie. O godz. 13.30 przed Pałacem Kultury i Nauki rozpocznie się koncert, podczas którego wystąpi kilkanaście zespołów i piosenkarzy, m.in. Enej, Big Cyc, Doda, Kamil Bednarek, Poparzeni Kawą Trzy, Kabanos.

O godz. 20. 00 "Światełko do Nieba"

Tradycyjnie o godz. 20 odbędzie się happening pt. "Światełko do Nieba" - organizatorzy zachęcają do zapalenia o tej godzinie światła: zapałki, świeczki, pochodni, sztucznych ogni.

Przez cały dzień będzie trwała licytacja złotych serduszek, a jej kulminacyjny moment rozpocznie się o godz. 23.

Wesprzyj Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. Kliknij

Po północy WOŚP poda wstępne, przybliżone wyniki zbiórki. Jak zaznacza fundacja do końca lutego, czyli do momentu rozliczenia z Ministerstwem Spraw Wewnętrznych, suma ta wzrasta zwykle o 30-40 proc.

Kwestę będzie prowadziło 120 tys. wolontariuszy

Kwestę będzie prowadziło 120 tys. wolontariuszy WOŚP; pieniądze należy wrzucać jedynie do puszek wolontariuszy z identyfikatorem. Znajdują się na nim m.in. imię, nazwisko, zdjęcie wolontariusza, numer zbiórki, hologram oraz specjalny kod.

Jak poinformowała KGP, nad bezpieczeństwem podczas WOŚP będzie czuwać kilkanaście tysięcy policjantów wspieranych przez Żandarmerię Wojskową i strażników miejskich. Policjanci m.in. zwrócą szczególną uwagę, czy zbiórki są prowadzone przez osoby uprawnione, a także na bezpieczeństwo prowadzących kwestę dzieci.

Apel o zachowanie zasad bezpieczeństwa

Do kwestujących policjanci apelują o zachowanie podstawowych zasad bezpieczeństwa: unikanie mało uczęszczanych miejsc (podwórek, bram, parków, skwerów itp.), zwłaszcza po zmierzchu, oraz kwestowanie w towarzystwie innych osób, a nie samotnie. Policjanci przypominają, że w razie napadu nie warto starać się za wszelką cenę ratować skarbonki, bo życie i zdrowie jest ważniejsze; lepiej zapamiętać jak najwięcej szczegółów, które mogą później pomóc zidentyfikować sprawcę, oraz jak najszybciej zawiadomić policję.

Internetowe aukcje WOŚP rozpoczęły się już pod koniec ubiegłego roku. Tradycyjnie w zbiórkę angażują się instytucje, media, artyści, osoby publiczne.

Dwa główne cele zbiórki

Jak informuje Fundacji WOŚP, połowa zebranych pieniędzy będzie wykorzystana na wsparcie terapii noworodka i niemowlaka, połowa na wyposażenie w sprzęt szpitali geriatrycznych i zakładów opiekuńczo-leczniczych. Zakupiony sprzęt medyczny trafi do jednostek opieki zdrowotnej, które mają podpisany kontrakt z NFZ. Fundacja informuje, że w przypadku seniorów pomoc trafi tylko do kilku wybranych placówek w każdym województwie.

Fundacja planuje kupić m.in. materace przeciwodleżynowe, regulowane łóżka, wózki inwalidzkie, ultrasonografy przyłóżkowe.

Interia.pl jest oficjalnym partnerem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje