Austria publikuje listę 18 obywateli Ukrainy, którym zamroziła konta

Obalony prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz otwiera listę 18 nazwisk ukraińskich obywateli, którym w władze Austrii zamroziły fundusze ulokowane w tamtejszych bankach. W spisie znalazł się też były szef administracji prezydenckiej Andrij Klujew - poinformowano w sobotę.

Na liście opublikowanej przez Wiedeń znalazł się też najstarszy syn Wiktora Janukowycza - Aleksander, który jest jednym z najbogatszych ludzi na Ukrainie. Nie ma na niej natomiast brata Klujewa, który był jego partnerem biznesowym.

Reklama

W piątek na wniosek władz w Kijowie władze Austrii zamroziły 18 Ukraińcom, podejrzewanym o łamanie praw człowieka, fundusze ulokowane w austriackich bankach. Władze Austrii tłumaczyły, że chcą "podjąć tymczasowy środek zabezpieczenia do czasu wejścia w życie działań UE". Podobne decyzje podjęły Szwajcaria i Lichtenstein.

20 lutego Unia Europejska postanowiła nałożyć sankcje wizowe i zamrozić aktywa osób winnych użycia siły i łamania praw człowieka na Ukrainie oraz objąć ten kraj zakazem dostaw sprzętu, który może zostać wykorzystany do represji. Według unijnych źródeł dyplomatycznych, UE kończy prace nad szczegółami sankcji; na liście osób objętych sankcjami znajdzie się kilka nazwisk, prawdopodobnie także odsunięty od władzy prezydent Wiktor Janukowycz.

Dowiedz się więcej na temat: Wiktor Janukowycz

Reklama

Najlepsze tematy

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje