Zmień miejscowość
Popularne miejscowości
- Białystok, Lubelskie
- Bielsko-Biała, Śląskie
- Bydgoszcz, Kujawsko-Pomorskie
- Gdańsk, Pomorskie
- Gorzów Wlk., Lubuskie
- Katowice, Śląskie
- Kielce, Świętokrzyskie
- Kraków, Małopolskie
- Lublin, Lubelskie
- Łódź, Łódzkie
- Olsztyn, Warmińsko-Mazurskie
- Opole, Opolskie
- Poznań, Wielkopolskie
- Rzeszów, Podkarpackie
- Szczecin, Zachodnio-Pomorskie
- Toruń, Kujawsko-Pomorskie
- Warszawa, Mazowieckie
- Wrocław, Dolnośląskie
- Zakopane, Małopolskie
- Zielona Góra, Lubuskie
Borusewicz: Sprawa Ukrainy jest dla Polski i Rumunii sprawą najwyższej wagi
Dla Polski i Rumunii kwestia bezpieczeństwa związana z kryzysem na Ukrainie jest sprawą najwyższej wagi - ocenił marszałek Senatu Bogdan Borusewicz w poniedziałek w Bukareszcie po spotkaniach z przedstawicielami rumuńskich władz.
-Jest duże zaniepokojenie w Rumunii agresją Rosji na Ukrainie - powiedział marszałek, zwracając uwagę, że wiodącym tematem jego rozmów w Bukareszcie była sprawa konfliktu rosyjsko-ukraińskiego.
Podkreślił, że dla Polski sprawa bezpieczeństwa związana z kryzysem na Ukrainie jest sprawą najwyższej wagi. "Rumunia jest w tej kwestii bardzo bliskim sojusznikiem" - zaznaczył.
Borusewicz dodał, że rumuńskie władze obserwują także sytuację w Mołdawii oraz w Naddniestrzu, gdzie - jak wskazał - działają separatyści mający wojskowe, polityczne i finansowe wsparcie ze strony Rosji.
W drugim dniu wizyty w Rumunii Borusewicz rozmawiał ze swym odpowiednikiem Calinem Popescu-Tariceanu o konieczności wzmocnienia partnerstwa polsko-rumuńskiego m.in. w kontekście zagrożeń wynikających właśnie z konfliktu ukraińsko-rosyjskiego.
-Polska chce z Rumunią zacieśnić partnerstwo strategiczne - powiedział Borusewicz po spotkaniu. Podkreślał zbieżność stanowisk obu krajów wobec kryzysu ukraińsko-rosyjskiego. Zwrócił także uwagę na konieczność niesienia pomocy Ukrainie. Sankcje są wsparciem pośrednim - zaznaczył.
Przewodniczący rumuńskiego Senatu podkreślił wagę jedności i solidarności Unii Europejskiej wobec kryzysu na Ukrainie. Jako szkodliwą ocenił postawę Węgier, które - jak mówił - w sprawie polityki energetycznej przyjmują wobec Rosji odmienne stanowisko. Popescu-Tariceanu podkreślił, że przeciwdziałanie rosyjskiej agresji jest sprawą strategiczną.
Marszałek Senatu poinformował, że w 2015 r. w Polsce odbędzie się spotkanie na poziomie senackich komisji spraw zagranicznych Polski, Rumunii oraz parlamentu tureckiego.
-Chodzi o to, by pokazywać Turcji, że to, co się dzieje u ich granic, w basenie Morza Czarnego, jest istotne dla krajów NATO - tłumaczył.
W drugim dniu wizyty w Rumunii Borusewicz rozmawiał także z przewodniczącym rumuńskiej Izby Deputowanych Valeriu Zgoneą, wicepremierem i ministrem spraw wewnętrznych Gabrielem Opreą, ministrem spraw zagranicznych Titusem Corlateanem, ministrem obrony narodowej Mirceą Dusą oraz przewodniczącym komisji spraw zagranicznych rumuńskiego Senatu Petru Filipem.
We wtorek marszałek Borusewicz uda się do miasta Krajowa (Craiova) na południu Rumunii na uroczystości upamiętniające 75. rocznicę wybuchu II wojny światowej i przyjęcia polskich uchodźców w Rumunii w 1939 roku.