Co konkretnie Rosjanie wiozą na Ukrainę?

Rosjanie przekazują separatystom na Ukrainie nie tylko ciężki sprzęt wojskowy, ale także profesjonalną broń. Według Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony są wśród nich automaty Kałasznikowa z laserowym celownikiem.

W ostatnich dniach obserwatorzy OBWE, a także pracujący na wschodzie dziennikarze, zauważyli ruch kilku kolumn wojskowych, składających się z ciężarówek, czołgów i wozów opancerzonych bez znaków rozpoznawczych.

Rada Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony twierdzi, że kierują nimi Rosjanie. Swobodnie przewożą oni sprzęt poprzez te odcinki granicy, które nie są kontrolowane przez stronę ukraińską. W najbliższym czasie, według informacji Rady, na wschód Ukrainy mają trafić karabiny snajperskie.

Oficjalnie Moskwa zaprzecza jakoby dostarczała bojówkarzom sprzęt wojskowy. Dziennikarze zauważyli jednak, że czołgi, które były na zdjęciach zrobionych w Rostowie nad Donem mają takie same cyfrowe oznaczenia boczne (naniesione przez rosyjską kolej), co te fotografowane w Doniecku.

Tymczasem separatyści wstrzymali wymianę jeńców z Ukrainą. Ma być ona wznowiona dopiero po rozmowach w Mińsku. Na razie nie wiadomo, kiedy do nich dojdzie.

Reklama

Najlepsze tematy

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje