Janukowycz ucieka z rezydencji pod Kijowem. Nagranie z monitoringu

Nagranie z monitoringu posiadłości Wiktora Janukowycza, na którym widać, jak usunięty przez parlament prezydent w pośpiechu opuszcza swoją rezydencję Meżyhirie i odlatuje na pokładzie śmigłowca, opublikowała dziś ukraińska stacja telewizyjna Kanał 5.

Na filmie, który pochodzi z piątku (21 lutego), widać ciężarówki wyjeżdżające z posiadłości Janukowycza oraz dwa śmigłowce, które odlatują z lądowiska, znajdującego się na terenie luksusowej posiadłości Janukowycza pod Kijowem.

Reklama

Nadal nie wiadomo, gdzie przebywa Wiktor Janukowycz. Janukowycz ostatni raz widziany był na donieckim lotnisku, skąd próbował odlecieć do Rosji. Samolot usuniętego prezydenta Ukrainy jednak nie wystartował. Nie pozwolili na to pogranicznicy, tłumacząc to względami formalnymi.

Mer Charkowa, który wrócił dziś do swojego miasta, twierdzi, iż  Janukowycz jest poza Ukrainą.

Parlament odebrał Janukowyczowi rezydencję

Luksusowa rezydencja, opuszczona przez obalonego prezydenta, przeszła na własność państwa. Chodzi o willę nazywaną "Meżyhiria", przejętą wczoraj przez demonstrantów.

Ochrona rezydencji wpuściła wszystkich chętnych za bramy w sobotę, na wieść o tym, że Janukowycz uciekł z Kijowa.

W sobotę i w niedzielę Meżyhiria była najprawdopodobniej najważniejszym celem wycieczek mieszkańców Kijowa. Drogi dojazdowe do rezydencji są zakorkowane. Ludzie zwiedzają tę posiadłość, robiąc sobie zdjęcia i oburzając się jej przepychem.

W rezydencji znaleziono wiele dokumentów, które świadczą m.in. o przekupywaniu sędziów oraz akta personalne niebezpiecznych dla Janukowycza dziennikarzy.

Meżyhiria to 135-hektarowa, otoczona wysokim ogrodzeniem dawna rezydencja państwowa, do której Janukowycz przeprowadził się, gdy po raz pierwszy był premierem Ukrainy w latach 2002-2004.

Choć według informacji mediów prezydent jest formalnym właścicielem zaledwie 1,7 hektara ziemi na terenie ośrodka, do jego dyspozycji było całe jego terytorium, zabudowane luksusowymi domami, kortami tenisowymi i sztucznymi jeziorami.

Posiadłość jest obecnie ochraniana przez Samoobronę Majdanu, ochotnicze oddziały paramilitarne broniące uczestników protestów na Majdanie Niepodległości w Kijowie.

Dowiedz się więcej na temat: Kijów | Janykowycz | Ukraina

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje