Jest odpowiedź ukraińskiego MSZ na słowa Ławrowa

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy oceniło w niedzielę, że ostatnie wypowiedzi szefa rosyjskiej dyplomacji Siergieja Ławrowa świadczą o tym, iż Rosji nie zależy na uregulowaniu sytuacji na Ukrainie.

- Pouczający i ultymatywny ton tych wypowiedzi świadczy o tym, że Rosji jako prawdziwemu agresorowi nie jest potrzebne żadne uregulowanie (sytuacji). Pod lufami swoich automatów agresor ten żąda tylko jednego - pełnej kapitulacji Ukrainy, jej rozpadu i zniszczenia ukraińskiej państwowości. Tylko tak odczytuje się na Ukrainie warunki federalizacji, drugiego języka państwowego, referendów itp. - podkreśliło ukraińskie MSZ.

Reklama

Resort dyplomacji zaproponował stronie rosyjskiej, by - zamiast dyktować warunki niepodległemu państwu - zwróciła uwagę na dramatyczną sytuację własnych mniejszości narodowych, w tym także ukraińskiej.

Ukraina radzi: Zacznijcie od siebie

- Dlaczego Rosja sama nie napełni federalizmu, który jest zapisany w nazwie tego państwa, treścią realną, a nie tylko deklaratywną? Dlaczego nie dać większych pełnomocnictw narodowym podmiotom Federacji (Rosyjskiej), których rozwój jest ograniczany obecnie równie brutalnie, jak w czasach carskich i sowieckich? - pyta ukraińskie MSZ.

Stawia również pytanie o to, dlaczego sama Rosja nie wprowadzi innych języków państwowych oprócz rosyjskiego - na przykład ukraińskiego, którym mówią miliony obywateli Rosji - i nie przeprowadzi u siebie referendów na temat poszerzenia autonomii lub niepodległości podmiotów federacji.

- Nie należy pouczać innych. Zacznijcie lepiej zaprowadzać porządek we własnym państwie. Macie wystarczająco dużo problemów - zaznaczyło ukraińskie MSZ.

Rosyjska lista pretensji

Ławrow zarzucił w wywiadzie telewizyjnym ministrowi spraw zagranicznych Ukrainy Andrijowi Deszczycy, że odrzuca on ideę federalizacji Ukrainy i uznania rosyjskiego za drugi język państwowy.

- Jeśli obecne władze w Kijowie będą obstawać przy odrzucaniu idei delegowania pełnomocnictw regionom - a jesteśmy przekonani, że można to zrobić skutecznie tylko poprzez federalizację - jeśli Rosjanie i język rosyjski będą wciąż ignorowane, to sądzę, że nic nie wyjdzie z reformy konstytucyjnej (na Ukrainie), która w jakiejś postaci już się jakby zaczęła - oznajmił Ławrow.

Z Kijowa Małgorzata Wyrzykowska

Dowiedz się więcej na temat: Andrij Deszczyca | Siergiej Ławrow | Ukraina | Rosja

Reklama

Najlepsze tematy

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje