Ławrow grozi odwetem. "To nie do przyjęcia"

Minister spraw zagranicznych Federacji Rosyjskiej Siergiej Ławrow zagroził dziś działaniami odwetowymi, jeśli Unia Europejska ograniczy mieszkańcom Krymu możliwość otrzymywania wiz Schengen.

Wcześniej rosyjskie media przekazały stanowisko ambasady UE w Moskwie, które oświadczyło, że Unia Europejska nie uznaje aneksji Krymu przez Rosję i dlatego państwa członkowskie będą nadal stosowały dotychczasowe przepisy wizowe.

Reklama

Unijna placówka dyplomatyczna sprecyzowała, iż oznacza to, że każdy człowiek, który na stałe mieszka na Krymie i który przyjął obywatelstwo FR, powinien starać się o wizę Schengen we właściwych strukturach państw UE na Ukrainie.

- O ile wiem, decyzja jeszcze nie zapadła. Jednak rozmowy takie są prowadzone. Postuluje się wprowadzenie przepisu, zgodnie z którym każdy mieszkaniec Krymu, jeśli chce otrzymać wizę Schengen, będzie musiał pojechać na Ukrainę, pójść do zagranicznego konsulatu i uzyskać wizę do ukraińskiego paszportu. Jest to nie do przyjęcia - oświadczył Ławrow w wywiadzie dla rosyjskiej telewizji państwowej Kanał 1.

Szef MSZ FR oznajmił, że byłoby to "brutalne złamanie praw człowieka". - Jeśli Unia Europejska zdecyduje się na taki krok, to jestem przekonany, że my odpowiemy w taki sposób, by Unia Europejska zrozumiała, iż brutalne łamanie praw człowieka jest niedopuszczalne - ostrzegł Ławrow.

Dowiedz się więcej na temat: Siergiej Ławrow | Rosja | Ukraina

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje