Merkel apeluje do władz rosyjskich ws. separatystów

Kanclerz Niemiec Angela Merkel zaapelowała do władz rosyjskich, by wywarły nacisk na kierownictwo samozwańczych republik separatystów na wschodniej Ukrainie, aby zrealizowało ustalenia przyjęte we wrześniu w Mińsku z myślą o zakończeniu konfliktu w Donbasie.

Chodzi głównie o ustalenia dotyczące rozejmu - poinformowała w niedzielę rzeczniczka niemieckiego rządu Christine Wirtz.

Zdaniem cytowanej przez rzeczniczkę kanclerz Merkel sytuacja może się ustabilizować dopiero wówczas, gdy ostatecznie zostaną one wprowadzone w życie.

Reklama

Merkel, która w sobotę późnym wieczorem rozmawiała z prezydentem Ukrainy Petrem Poroszenką, wyraziła żal, że planowane na piątek, 26 grudnia, dalsze rozmowy grupy kontaktowej w Mińsku nie doszły do skutku. Według źródeł agencji Interfax-Ukraina rozmowy się nie odbyły, gdyż prorosyjscy separatyści nie wypełnili przyjętych w Mińsku dwa dni wcześniej, 24 grudnia, ustaleń dotyczących wymiany zakładników.

W skład grupy kontaktowej wchodzą reprezentanci Ukrainy, Rosji, Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) oraz prorosyjskich separatystów.

Merkel, która, jak pisze Reuters, jest mocno zaangażowana w dyplomatyczne starania mające na celu rozwiązanie kryzysu na wschodniej Ukrainie, z zadowoleniem powitała wymianę części jeńców między siłami ukraińskimi a separatystami, do jakiej doszło w piątek.

Agencja Reuters przypomina, że rozejm zawarty we wrześniu po pierwszych dwóch turach rozmów pokojowych w Mińsku był systematycznie naruszany przez obie strony, lecz w grudniu napięcie zmalało, co zwiększyło nadzieje na dalsze rozmowy.

Reklama

Najlepsze tematy

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje