Nadzwyczajna sesja ukraińskiego parlamentu

​W ukraińskiej Radzie Najwyższej rozpoczęło się zainicjowane przez opozycję nadzwyczajne posiedzenie. Otworzył je wiceprzewodniczący ukraińskiego parlamentu Rusłan Koszulinski. Jak poinformował, zarejestrowało się 227 deputowanych. To o jednego więcej niż wynosi kworum. Do przegłosowania wszelkich decyzji niezbędna jest bowiem większość 226 posłów w liczącym 450 członków parlamencie.

W parlamencie są posłowie opozycji i niewielu przedstawicieli rządzącej Partii Regionów. Wiceprzewodniczący frakcji Partii Regionów Ołeh Carow napisał, że jego partia nie będzie głosować. 

Reklama

Niektórzy z deputowanych Partii Reginów, którzy mimo to przyszli do parlamentu, zgodni są co do potrzeby zmiany szefa rządu i przewodniczącego parlamentu.

Jak poinformował szef opozycyjnej partii Swoboda Ołeh Tiahnybok, posłowie maja się dziś zająć zmianami w konstytucji i zmianami na stanowiskach ministrów resortów siłowych.

Parlamentarny kanał telewizyjny "Rada", relacjonujący posiedzenia Rady Najwyższej, tym razem nie prowadzi transmisji. 

Starica na ulicach Kijowa. Rośnie liczba ofiar

Dziś rano z nową siłą wybuchły walki między przeciwnikami władz Ukrainy a siłami MSW na Majdanie Niepodległości w Kijowie. Z Kijowa nadchodzą różne informacje o liczbie zabitych podczas czwartkowych starć; liczby wahają się od siedmiu do ponad 100 ofiar śmiertelnych. Ukraińcy mówią już wprost - trwa wojna domowa.

Obie strony oskarżają się o sprowokowanie starć i złamanie ogłoszonego w środę rozejmu. Milicyjne siły specjalne Berkut zarzuciły demonstrantom wykorzystywanie ostrej amunicji i wycofały się w czwartek rano z centrum Kijowa.

Manifestanci zajęli opanowany jeszcze we wtorek przez Berkut Ukraiński Dom na Placu Europejskim. Dziś po południu MSW poinformowało, że ukraińskiej milicji wydano broń z ostrą amunicją. 

Unia Europejska planuje nałożyć sankcje na osoby winne użycia przemocy na Ukrainie oraz nałożyć embargo na dostawy broni.

Agencja dpa informuje, że ministrowie spraw zagranicznych Polski, Francji i Niemiec podczas rozmów z prezydentem Wiktorem Janukowyczem,  zaproponowali mapę drogową politycznego rozwiązania dla Ukrainy: utworzenie rządu przejściowego, rozpoczęcie reformy konstytucji oraz przeprowadzenie wyborów parlamentarnych i prezydenckich.


Dowiedz się więcej na temat: Ukraina | Majdan

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje