NATO: Rosja zgromadziła duże siły przy ukraińskiej granicy

​Dowódca sił NATO w Europie, amerykański generał Philip Breedlove powiedział dziś, że Rosja zgromadziła na wschodniej granicy Ukrainy pokaźne siły zbrojne. Jednocześnie wyraził obawę, że Moskwa może zagrozić suwerenności Mołdawii.

- Rosyjskie siły zgromadzone na ukraińskiej granicy są bardzo pokaźne i gotowe - powiedział generał Breedlove przemawiający na spotkaniu z przedstawicielami niemieckiego think tanku. Wyraził jednocześnie obawę, że Moskwa zagraża też suwerenności i  integralności terytorialnej Mołdawii, a konkretnie Republice Naddniestrzańskiej.

Reklama

- Są to wystarczające siły (rosyjskie), aby w przypadku podjęcia decyzji (przez Moskwę) mogły one zająć Naddniestrze, bardzo nas to niepokoi - powiedział dowódca sił NATO w Europie.

Wiceminister obrony Rosji zaprzecza

Tymczasem zastępca ministra obrony Rosji Anatolij Antonow zapewnił dziś, że siły zgromadzone przy granicy z Ukrainą są zgodne z międzynarodowymi regulacjami prawnymi i ograniczeniami.

- Rosyjski MON działa zgodnie z międzynarodowymi porozumieniami ograniczającymi liczbę oddziałów stacjonujących przy granicy z Ukrainą - powiedział Antonow cytowany przez agencję Itar-Tass.

Położona między Rumunią i Ukrainą Mołdawia, była radziecka republika zamieszkana przez większość mówiącą językiem mołdawskim (język z grupy wschodnioromańskich), obawia się powtórzenia ukraińskiego scenariusza na swym terytorium.

Jej wschodnia część, Republika Naddniestrzańska, jest zdominowana przez mniejszości rosyjską i ukraińską. Region dokonał przy poparciu Moskwy, secesji w 1992 roku, w rok po rozpadzie ZSRR, ale jego niepodległości nie uznaje żadne państwo.

Rosyjski rząd poświęcił w czwartek swe posiedzenie kwestii "poparcia dla Naddniestrza". Posiedzenie było zapowiedziane we wtorek przez wicepremiera Dmitrija Rogozina, który oskarżył sąsiadującą z tym terytorium Ukrainę o "zadekretowanie de facto blokady wobec Naddniestrza".

Dowiedz się więcej na temat: Rosja | Ukraina | NATO

Reklama

Najlepsze tematy

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje