Resort obrony Ukrainy: Rosja wycofuje wojska z terenów przygranicznych

Rosja "wycofuje stopniowo" wojska z granicy z Ukrainą - poinformował w poniedziałek Ołeksij Dmytraczkiwski z ministerstwa obrony w Kijowie. Generał Ołeksandr Rozmaznin z tego samego resortu potwierdził, że spadła liczba rosyjskich żołnierzy przy granicy.

"Liczba żołnierzy spadła, ale mamy tylko bardzo przybliżone dane. Nie mogę przekazać dokładnych liczb" - powiedział Rozmaznin podczas konferencji prasowej, pytany o to, czy jest możliwe, że aż 10 tys. rosyjskich żołnierzy opuściło tereny przygraniczne.

Rozmaznin, który jest zastępcą szefa Głównego Centrum Dowodzenia Sił Zbrojnych Ukrainy, dodał jednak, że zmiany te mogą wynikać z zaplanowanej rotacji wojsk.

Reklama

Wcześniej również Dmytraczkiwski powiedział, że spadek liczby żołnierzy może być "związany z koniecznością rotacji wojsk". "Inna hipoteza: ma to związek z negocjacjami między Rosją a USA", które odbyły się w niedzielę wieczorem w Paryżu na szczeblu szefów dyplomacji - dodał Dmytraczkiwski.

AFP pisze powołując się na ukraińskiego eksperta wojskowego Dmytro Tymczuka, że na granicy z Ukrainą pozostało tylko 10 tys. żołnierzy rosyjskich. "Prawdopodobieństwo (rosyjskiej) inwazji wyraźnie zmalało" - napisał Tymczuk na swym blogu.

W czwartek sekretarz ukraińskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) Andrij Parubij powiedział, że Rosja zgromadziła przy granicy z Ukrainą ok. 100 tys. żołnierzy. Amerykański wywiad - jak pisze w poniedziałek "New York Times" - ocenia liczebność tych sił na ponad 40 tys.

Rosja utrzymuje, że nie skoncentrowała wojsk na ukraińskiej granicy, a w sobotę szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow powiedział, że Moskwa "absolutnie nie ma zamiaru" przekraczać tej granicy - pisze AFP.

Francuska agencja przypomina, że negocjacje prowadzone w Paryżu w sprawie Ukrainy przez sekretarza stanu USA Johna Kerry'ego i ministra spraw zagranicznych Rosji Siergieja Ławrowa nie przyniosły w niedzielę żadnego przełomu. Zadeklarowano tylko, że konieczne jest "znalezienie dyplomatycznego wyjścia z tego kryzysu" - jak ujął to Ławrow.

Dowiedz się więcej na temat: Symferopol | Krym

Reklama

Najlepsze tematy

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje