Rosja: Rada Dumy prosi Putina o ustabilizowanie sytuacji na Krymie

Rada Dumy Państwowej, niższej izby rosyjskiego parlamentu, w sobotę zwróciła się do prezydenta Rosji Władimira Putina o podjęcie działań mających na celu ustabilizowanie sytuacji na Krymie.

Poinformował o tym przewodniczący Dumy Siergiej Naryszkin. Rada Dumy to odpowiednik Konwentu Seniorów w polskim Sejmie.

Reklama

Naryszkin podał, że Rada poprosiła prezydenta o "wykorzystanie wszystkich możliwości do obrony ludności przed samowolą i przemocą".

- Z niepokojem przyjęliśmy dzisiejsze informacje o próbach przeniknięcia uzbrojonych grup na różne obiekty na Krymie, w tym przejęcia siedziby ministerstwa spraw wewnętrznych Krymu  - oświadczył szef Dumy.

- Jest jasne, że czyni się to, aby zdestabilizować pracę tamtejszych organów władzy i całej sytuacji społeczno-politycznej na Krymie  - dodał.

"Głębokie zaniepokojenie z powodu rozwoju sytuacji na Ukrainie"

Naryszkin przekazał, że Rada Dumy przyjęła oświadczenie, w którym w imieniu deputowanych wyraziła "głębokie zaniepokojenie z powodu rozwoju sytuacji na Ukrainie, eskalacji kryzysu politycznego w tym kraju".

Przewodniczący Dumy poinformował, że Rada oceniła sytuację na Ukrainie jako "ostry kryzys polityczny". - W takich warunkach przeprowadzenie prawomocnych i demokratycznych wyborów jest niemożliwe  - podkreślił.

Naryszkin podał, że Rada zwróciła uwagę na "łamanie praw obywateli Ukrainy, w tym prawa do zdobycia wykształcenia w ojczystym języku". - Na znacznej części terytorium kraju dochodzi do przemocy i prześladowania inaczej myślących, zakazano działalności kilku partii parlamentarnych  - oświadczył.

Wcześniej MSZ Federacji Rosyjskiej oznajmiło, że Moskwa jest bardzo poważnie zaniepokojona ostatnimi wydarzeniami na Krymie, gdzie - jak przekazało - w nocy z piątku na sobotę przysłani z Kijowa niezidentyfikowani uzbrojeni ludzie usiłowali przejąć budynek MSW Republiki Autonomicznej Krymu.

Dowiedz się więcej na temat: Władimir Putin

Reklama

Najlepsze tematy

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje