Rosyjskie media: Ukraina nie chce do UE

Sobota, 7 grudnia 2013 (08:41)

Najprawdopodobniej Ukraina rezygnuje z Unii Europejskiej, bo chce być z Rosją - informuje o tym radio Echo Moskwy. Rozgłośnia powołuje się na źródła w brytyjskim "The Economist". Według tych informacji, prezydenci Ukrainy i Rosji podpisali strategiczne porozumienie, które przewiduje przystąpienie Ukrainy do Unii Celnej: Rosji, Białorusi i Kazachstanu.

Zdjęcie

Protesty na Ukrainie /AFP
Protesty na Ukrainie
/AFP

Rosyjskie radio, powołując się na brytyjskie źródła twierdzi, że podczas spotkania w Soczi prezydentów Władimira Putina i Wiktora Janukowycza uzgodniono szereg udogodnień gospodarczych dla Ukrainy. Między innymi Rosja zgodziła się na prawie dwukrotne obniżenie cen gazu, do 200 dolarów za 1 tysiąc metrów sześciennych. Moskwa ma również uruchomić dla Kijowa kredyt, którego pierwsza transza wyniesie około 5 miliardów dolarów.

Umowa integracyjna Ukrainy z Unią Celną ma zostać podpisana do końca 2015 roku, czyli na zakończenie prezydenckiej kadencji Janukowycza.

Reklama

- Wiktor Janukowycz wybrał Unię Celną - tak tytułuje swój tekst na stronach internetowych dziennik Kommiersant, powołując się na te same, brytyjskie źródła. Przy tym Kommiersant zauważa, że o pracach nad strategicznym porozumieniem już wcześniej informowali premierzy Ukrainy i Rosji.

Więcej na temat:Ukraina
POLECANE zwiń