Turczynow: Coraz więcej rosyjskich sił na Krymie

Poniedziałek, 3 marca 2014 (19:41)
Aktualizacja: Poniedziałek, 3 marca 2014 (20:38)

Liczebność wojsk rosyjskich w regionie Półwyspu Krymskiego stale rośnie, a rosyjska Flota Czarnomorska zablokowała okręty ukraińskiej marynarki wojennej w zatokach w pobliżu Sewastopola - zaalarmował dziś p.o. prezydenta Ukrainy Ołeksandr Turczynow. Zaapelował także do władz rosyjskich o zaprzestanie "agresji i piractwa". - Apeluję do przywódców Rosji - skończcie z prowokacjami, agresją i aktami piractwa. To są zbrodnie, za które odpowiecie - ostrzegł Turczynow.

Zdjęcie

P.o. prezydenta Ukrainy Ołeksandr Turczynow. /AFP
P.o. prezydenta Ukrainy Ołeksandr Turczynow.
/AFP
Ukraina: MSZ prosi USA, UE i NATO o pomoc w ochronie obiektów

Ukraińskie MSZ skierowało do UE, USA i NATO pismo z prośbą o pomoc w zapewnieniu ochrony obiektów jądrowych na swoim terytorium. Dodało, że Rosja złamała szereg zapisów dwustronnych porozumień. czytaj więcej

Turczynow, który pełni także funkcję przewodniczącego ukraińskiego parlamentu, ocenił, że sytuacja panująca we wschodnich i południowych regionach Ukrainy jest trudna, ale władzom udało się przywrócić tam porządek.

Minister obrony narodowej Ukrainy Ihor Teniuch dodał, że Rosja bezprawnie zwiększyła liczebność swoich wojsk na Ukrainie do około 16 tys.  

Ashton wzywa Rosję do natychmiastowego wycofania wojsk

Wzywamy Rosję do natychmiastowego wycofania swoich żołnierzy do miejsc, gdzie na stałe przebywają na podstawie porozumienia o stacjonowaniu Floty Czarnomorskiej na Krymie - powiedziała dziś szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton. czytaj więcej

- Około 5,5 tys. żołnierzy wojsk specjalnych zostało przemieszczonych z Federacji Rosyjskiej na terytorium Ukrainy. W ten sposób liczebność wojsk rosyjskich wzrosła do 16 tys. - oświadczył.

Reklama

Jak podkreślił, jest to ostre złamanie porozumienia dotyczącego stacjonowania Floty Czarnomorskiej na Krymie.  

Departament Stanu: USA przygotowują sankcje przeciwko Rosji

Stany Zjednoczone mają szeroki zakres możliwości odpowiedzi na działania Rosji, jeśli napięcie na Ukrainie będzie eskalować. Obecnie Waszyngton przygotowuje sankcje przeciwko Moskwie - oświadczyła rzeczniczka Departamentu Stanu USA. czytaj więcej

Zaznaczył, że rosyjscy żołnierze zablokowali większość jednostek wojskowych Ukrainy na Krymie.

Według niego jest to próba skłonienia ukraińskich żołnierzy, aby ulegli prowokacji, i wtedy "już dawno zaplanowana operacja, która była planowana niejeden rok, zacznie być realizowana".

Rosja twierdzi, że działa zgodne z prawem

Działania Rosji podejmowane na Krymie są zgodne z prawem - twierdzi tak w specjalnym oświadczeniu rosyjskie MSZ. Moskwa podkreśla, że zależy jej na tym, aby Ukraina była stabilnym i silnym państwem.

W oświadczeniu rosyjskiej dyplomacji nie wskazuje się, jakie działania podjęła Rosja dla ustabilizowania sytuacji na Ukrainie.  

Rosyjskie MSZ nie odnosi się do informacji napływających z Krymu o przejmowaniu kontroli nad półwyspem przez rosyjskich żołnierzy, ukrywających swoje dystynkcje.

Natomiast dyplomaci przekonują, że ich kraj chce bronić Ukraińców przed "banderowcami" i "ultraprawicowym elementem".

Podkreślając, że działania Rosji są zgodne z prawem, Moskwa zwraca uwagę na "realne zagrożenie życia mieszkańców wschodnich i południowych regionów Ukrainy".

Zdjęcie

Turczynow podkreślił, że obecność wojskowa Rosji na półwyspie stale się zwiększa. /MAXIM SHIPENKOV    /PAP/EPA
Turczynow podkreślił, że obecność wojskowa Rosji na półwyspie stale się zwiększa.
/MAXIM SHIPENKOV /PAP/EPA

Rosyjska okupacja Sewastopola

liczba zdjęć: 13

Putin jak Hitler

liczba zdjęć: 11

 

 

Więcej na temat:Ołeksandr Turczynow | Ukraina | Rosja
POLECANE zwiń