​Turczynow: Ukraina rozważa zmianę swego statusu państwa pozablokowego

Ukraina, która nie należy do żadnego sojuszu, rozważa kwestię zmiany swojego statusu państwa pozablokowego - oświadczył w poniedziałek pełniący obowiązki prezydenta kraju Ołeksandr Turczynow.

"Dziś ta kwestia jest bardzo aktualna i Ukraina prowadzi rozmowy w celu stworzenia warunków, kiedy żadne państwo nie będzie chciało dopuszczać się agresji przeciwko naszemu państwu" - powiedział Turczynow dziennikarzom w wiosce Nowi Petriwci w obwodzie kijowskim, pytany, czy Ukraina zdoła utrzymać pozablokowy status.

Reklama

Jak zaznaczył Turczynow, problemem zajmuje się MSZ, parlament i rząd. "Jestem przekonany, że uporamy się z tym zadaniem, ale przede wszystkim powinniśmy rozumieć, że musimy mieć siły zbrojne i Gwardię Narodową - silne, mobilne i gotowe bronić Ukrainę przed agresorem" - powiedział.

Turczynow podkreślił też, że władze Rosji unikają rozmów na temat sytuacji wokół Krymu. "Niestety Federacja Rosyjska kontynuuje okupację Krymu i uchyla się od rozwiązania konfliktu na drodze rozmów. Jesteśmy gotowi do rozmów, a kwestia (Krymu) będzie na nich podniesiona jako pierwsza" - powiedział.

Dodał, że okupacja Krymu jest problemem nie tylko Ukrainy, ale i całego świata, stworzyła bowiem międzynarodowy precedens. 

Dowiedz się więcej na temat: Ołeksandr Turczynow

Reklama

Najlepsze tematy

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy