Ukraina: CKW zakończyła przyjmowanie zgłoszeń prezydenckich

46 osób chce objąć urząd prezydenta Ukrainy. Centralna Komisja Wyborcza zakończyła o północy przyjmowanie dokumentów i od razu odrzuciła 12 z nich, ponieważ nie odpowiadały one stawianym wymaganiom.

Niektórzy składali podania bez zdjęcia lub nie wpłacali wymaganej kaucji w wysokości 2,5 miliona hrywien, czyli około 800 tysięcy złotych. 7 z 34 kandydatów zostało już zarejestrowanych. Co do pozostałych, decyzja ma być podjęta do piątku.

Reklama

Na rejestrację czekają, między innymi, najpopularniejsi politycy: Petro Poroszenko, który - według ostatnich sondaży - może liczyć na 25 proc. głosów oraz Julia Tymoszenko, która ma trzykrotnie mniejsze poparcie.

Zatwierdzono już dokumenty kandydatów, którzy wydają sie nie mieć żadnych szans na zwycięstwo. Chodzi tu, między innymi, o mającego poparcie rządzącej dotąd na Ukrainie Partii Regionów kontrowersyjnego prorosyjskiego polityka Mychajła Dobkina, a także inne osoby związane z tym ugrupowaniem, które nie uzyskały poparcia sobotniego zjazdu. Wśród nich jest były wicepremier Serhij Tihipko.

Kandydatem jest też Renat Kuzmin, były zastępca prokuratora generalnego, który zasłynął politycznymi prześladowaniami Julii Tymoszenko.

Na rejestrację czeka chyba najbardziej egzotyczny pretendent na fotel prezydenta - Darth Ołeksijowycz Vader, czyli reprezentant Partii Internetowej.

Dowiedz się więcej na temat: Ukraina | Darth Ołeksijowycz Vader

Reklama

Najlepsze tematy

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje