Ukraina: Opublikowano tekst umowy koalicyjnej

Blok Petra Poroszenki opublikował roboczy tekst umowy koalicyjnej. Politycy, wbrew zapowiedziom, nie parafowali wczoraj dokumentu.

Tekst ma 27 rozdziałów, każdy z nich dotyczy reform. Proponowane jest dążenie nie tylko do członkostwa w Unii Europejskiej, ale też w NATO. Na obronność ma być wydawane co najmniej 3 procent PKB.

Ma być także zmienione położenie ukraińskich baz wojskowych. Obecnie większość z nich położona jest tak, aby bronić Ukrainy przed inwazją z Zachodu. Koalicja chce także wprowadzić zmiany do konstytucji. Wybory parlamentarne mają się odbywać w systemie proporcjonalnym z otwartymi listami wyborczymi.

Rozmowy na temat umowy koalicyjnej toczą się od wyborów parlamentarnych 26 października. Początkowo miała być ona gotowa w ciągu kilku dni, potem 1 - 2 tygodni.

Reklama

Wczoraj politycy zapowiadali, że ją parafują, a ostatecznie podpiszą po pierwszym posiedzeniu Rady Najwyższej, czyli po 1 grudnia, gdy już zostaną formalnie zaprzysiężeni na deputowanych. Wbrew obietnicom tekst nie został parafowany do końca dnia.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje