"Wall Street Journal": USA nie dozbroi Ukrainy

Stany Zjednoczone nie wspomogą militarnie Ukrainy, choć rząd w Kijowie o to prosił - pisze amerykański dziennik "The Wall Street Journal". ​Gazeta - powołując się na poważne źródła w administracji Baracka Obamy - informuje, że Waszyngton - nie chcąc zaogniać stosunków z Rosją - zgodził się jedynie na wysłanie Ukraińcom wojskowych racji żywnościowych.

Obama spotkał się przedwczoraj z szefem ukraińskiego rządu Arsenijem Jaceniukiem. Według "The Wall Street Journal",  miał on zaapelować o pomoc militarną, włączając w to uzbrojenie, amunicję i wsparcie wywiadowcze.
W ostatnich dniach Rosja zdecydowała o kolejnych wojskowych manewrach u granic Ukrainy, wysłała też eskadrę myśliwców na terytorium Białorusi.

Reklama

"Wobec tego pokazu siły, amerykańscy dyplomaci przyznają, że administracja Obamy stoi przed trudnym zadaniem" - pisze gazeta. Chodzi o to, jak pogodzić okazywanie wsparcia władzom ukraińskim, a jednocześnie nie drażnić nieprzewidywalnej Moskwy oraz nieumyślnie nie ośmielić ukraińskiej armii do kroków, które mogłyby zaognić konflikt. 

"To nie jest "nie' na zawsze, to jest "nie" na teraz"

Odnosząc się jeszcze do prośby rządu w Kijowie, źródło w administracji powiedziało gazecie: "To nie jest "nie' na zawsze, to jest "nie" na teraz". Taką postawę skrytykował republikański senator John McCain. Jak powiedział, "wobec ofiar agresji nie powinno się wprowadzać embarga na uzbrojenie".
Jeszcze dziś, dwa dni przed referendum w sprawie przyłączenia Krymu do Rosji, w Londynie mają rozmawiać szefowie dyplomacji Rosji i USA: Siergiej Ławrow i John Kerry.

Dowiedz się więcej na temat: Arsenij Jaceniuk | Barack Obama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje