Wicepremier Ukrainy: Umowa z UE będzie podpisana wkrótce

Ukraina podpisze wkrótce umowę stowarzyszeniową z UE, biorąc pod uwagę strategiczny interes narodowy - oświadczył w czwartek w Brukseli wicepremier Ukrainy Serhij Arbuzow.

- Ukraiński rząd kontynuuje negocjacje z UE o tym, jak możemy wdrożyć umowę stowarzyszeniową wraz z porozumieniem o wolnym handlu. (...) Jestem przekonany, że nasza wspólna praca zakończy się sukcesem w bliskiej w przyszłości - powiedział Arbuzow, który odbył czterogodzinną rozmowę z komisarzem UE ds. rozszerzenia Sztefanem Fuele.

Reklama

Zapewniał, że ukraińskie władze mają wolę polityczną, aby podpisać umowę z Unią, nie chciał jednak podać żadnego terminu, kiedy byłoby to możliwe. - Nie możemy podać daty, musimy pracować i wyjaśniać ludziom, co robimy krok po kroku - dodał.

"Mapa drogowa"

Według Fuelego rozmowy nie dotyczyły konkretnych kwot pomocy finansowej, jakiej mogłaby potrzebować Ukraina, by wdrożyć umowę z UE. Uzgodniono natomiast, że przygotowana zostanie "mapa drogowa" wdrażania umowy stowarzyszeniowej wraz z porozumieniem o wolnym handlu. Unia pomoże też Ukrainie spełnić warunki porozumienia kredytowego z Międzynarodowym Funduszem Walutowym.

- Ustanowimy też dwustronny mechanizm konsultacji, który szybko i dogłębnie przeanalizuje wszystkie sprawy związane z wdrażaniem umowy stowarzyszeniowej wraz z porozumieniem o wolnym handlu - powiedział Fuele.

- Jasno zobowiązaliśmy się, że nasze wsparcie finansowe będzie odpowiadać ambicjom naszych ukraińskich partnerów - dodał komisarz. Jego zdaniem potrzebna jest "większa jasność" co do wielkości unijnego wsparcia dla Ukrainy, które związane będzie z wdrażaniem porozumienia o stowarzyszeniu.

"Odblokować ogromny potencjał Ukrainy"

W środę premier Ukrainy Mykoła Azarow mówił, że jego kraj będzie potrzebować 20 mld euro pomocy na wdrażanie umowy z Unią. - Słyszeliśmy wiele mocno przesadzonych spekulacji o rzekomych kosztach modernizacji Ukrainy, związanych z umową stowarzyszeniową. Wiele tych liczb nie jest ani opartych na faktach, ani uzasadnionych. Trzeba trzeźwo spojrzeć na długo- i krótkookresowe korzyści (z umowy - red.), zamiast postrzegać inwestycje jako koszt - powiedział Fuele.

- Umowa stowarzyszeniowa wraz z porozumieniem o pogłębionej i całościowej strefie wolnego handlu jest naszą ofertą dla Ukrainy i jej narodu. Ta oferta wciąż jest na stole. UE nadal jest gotowa podpisać umowę, jak tylko ukraiński rząd będzie gotów i udowodni, że wywiązuje się ze swych zobowiązań - podkreślił komisarz.

Przekonywał, że umowa z UE pomoże "odblokować ogromny potencjał Ukrainy", że jest "programem modernizacji ukraińskiej gospodarki i tworzy ramy dla inwestycji, których Ukraina będzie musiała dokonać, jeśli poważnie myśli o swojej modernizacji i dobrobycie w przyszłości".

Liczne protesty

Fuele dodał, że tłem konsultacji na temat podpisania i wdrażania umowy z UE jest kryzys polityczny na Ukrainie, który wymaga pokojowego rozwiązania, a także grożący temu państwu kryzys finansowy.

- Ukraina musi poradzić sobie z problemami finansowymi w przejrzysty sposób, zwłaszcza poprzez bliską współpracę z takimi instytucjami, jak Międzynarodowy Fundusz Walutowy - podkreślił komisarz. - Jakiekolwiek inne rozwiązanie, które będzie niejasne albo zostanie zawarte "pod stołem", nie odbuduje zaufania ani nie pobudzi wzrostu - dodał, odnosząc się pośrednio do planowanych w przyszłym tygodniu rozmów Ukrainy z Rosją.

Fuele powtórzył, że Unia gotowa jest uzupełnić ewentualną pożyczkę MFW dla Ukrainy (UE obiecała dotąd 610 mld euro), a także zwiększyć wsparcie na przeprowadzanie reform, związanych z umową stowarzyszeniową.

W listopadzie rząd Ukrainy wstrzymał przygotowania do podpisania tego porozumienia z UE, tłumacząc to obawami przed pogorszeniem relacji handlowych z Rosją. Wywołało to liczne protesty zwolenników zbliżenia z Unią, które trwają już od trzech tygodni.

Dowiedz się więcej na temat: Ukraina | Ukraina w UE | UE

Wyróżnij ten komentarz spośród pozostałych, niech zobaczą go wszyscy!

Aby wyróżnić ten komentarz wyślij SMS o treści KOLOR na numer

7271

I wpisz otrzymany kod w polu poniżej

Ok

Koszt całkowity SMS 2,46 PLN Nota prawna O co chodzi z wyróżnieniem?

Wasze komentarze (198)

Dodaj komentarz Sortuj
BrawoUkraina

~BrawoUkraina -

BRAWO, wtedy ruskie sobaki VON z Krymu, prosto na sybir, ruskie bedziecie robic za sobaki ciagac swojego wodza puina na sankach, Brawo Ukraina.

Lejba

~Lejba -

czy ta nowa wierchuszka Ukrainy to sami starozakonni?

max

~max -

Jasne UE dołoży Ukrainie, weźmie Polsce, a da Ukrainie bo ta biedniejsza. Jestem ciekaw zachowania Rosji, jak sie zachowa, przykręci kurki, odetnie pożyczkę 15 mld dolców. Ciekawe jak Ukraina da sobie radę, jak podniosą ludziom ceny energii, zakładam, że za rok będzie kolejny majdan, tyle, że przeciwko UE.

HernTheHunter

Wesoły HernTheHunter -

prosze mi wytlumaczyc jaki interes ma Polska w tym zeby Ukraina byla w UE? Prosze mi wytlumaczyc dlaczego szef MSZ jezdzi tam i przekonuje do wstapienia Ukraine do UE? Co robi tam Prezes? Rozumeim ze ma w tym inters Bruxela ale Polska?

prześmiewca

~prześmiewca -

Eh... nie wiedzą co czynią :( - dostaną: limity na mięso i mleko, podwyżkę akcyzy na alkohol i papierosy... sam miód i orzeszki ;)

dasty

~dasty -

Jakoś wszystkie kraje chcące wejść do unii umieją - jak nie w ten to inny sposób - wywalczyć dla siebie możliwie jak najwięcej. Polska natomiast jak dowiedziała się że może nas wezmą to padła na kolana wypięła doopę i dała się wydymać bez mydła, byle tylko przyjęli. Tych co negocjowali nasze wejście do unii - wszystkich, z wszystkich rządów i partii politycznych, jakie były w to zamieszane - bez wyjątków powinno się postawić przed Trybunałem Stanu i przed sądem, który powinien ich skazać na długie lata odsiadki, przepadki mienia a potem na banicje.

S. Rynduch

~S. Rynduch -

Widze prawie tylko glupie wypowiedzi. czy nie ma rozsadnych Polakow? W erze globalizacji, samo panstwo nie duzo moze dokonac. Tylko w jednosci jesz sila i dlatego tak bardzo Putin stara sie by nie stracic "wspolnikow". Im silniejszy by byl, tym i wiekszym zagrozeniem jest dla Polski. Dzieki staraniom UE utrzymano pokoj w zawsze zagrozonej Europie. To nawet Kaczynski zrozumial! UE nie jest idealem. ale juz napewno lepsza niz sojusz z Rosjanami (mimo, ze prosty narod tez nie jest winny bo zawsze uciskany i wykorzystywany). Oslabiajac jednosc rosyjska jest procesem wyzwalania i nieszczesliwych ludow wschodnich. Jest wiele niepoprawnosci u nas, lecz mamy demokratyczne mozliwosci to zmieniac i poprawiac, ktorych inni tego nie maja. Wierze, ze uda sie zbudowac inna Unie, nawet wiem, ze beda musieli przyjac pomostowy jezyk neutralny, by doprowadzic do prawdziwej integracji narodow i nikt nie czol sie ze swoim narodowym jezykiem niewolnikiem zmuszanym uzywac jezyk innego narodu i czuc sie czlowiekiem grugiej klasy.(Niestety Rodacy tego nie sa jeszcze swiadomi i nie umia walczyc o swoje, dzialajac pod motto"Cudze chwalicie.....")

polak

~polak -

setki tysięcy ukraińców dzisiaj zarabiających na drobnym handlu zostanie bez pracy.Umowa o wolnym handlu ma służyć tylko wielkim korporacjom,.Co zachód kupi na Ukrainie?NIC,NIC,NIC...chodzi tylko o rynek zbytu.Zniszczą im tę resztkę przemysłu,rolnictwo.Czeka ich skrajna bieda.Ale nie dadzą sobie nic powiedzieć.Oni chcą do Europy i koniec.Tylko zachód nic nie mówi o zniesieniu wiz.Durny ,naiwny naród,mysli zę w Eurokołchozie za darmo dają albo da się tak kraść jak u nich.

Asterix

~Asterix -

Wbrew tytułowi artykułu, podpisanie umowy z Unią będzie świadczyło o tym, że właśnie nie są brane pod uwagę strategiczne interesy Ukrainy.

pamełuj

~pamełuj -

Czy Ukraina podpisze konkordat z Watykanem?