Bildt: Oferta Rosji w sprawie Ukrainy zatrąca snem o Jałcie

Propozycja przedstawiona przez Rosję dotycząca rozwiązania kryzysu na Ukrainie wygląda poniekąd tak, jakby Rosja śniła o powtórzeniu porozumień w sprawie Polski z lutego 1945 roku, zawartych w Jałcie - ocenił szef MSZ Szwecji Carl Bildt w poniedziałek.

- Najnowsza propozycja Rosji na temat Ukrainy zatrąca poniekąd jak sen o powtórzeniu porozumień z lutego 1945 roku w sprawie losu Polski - napisał Bildt na Twitterze.

Reklama

Rosja zaproponowała w poniedziałek Unii Europejskiej i Stanom Zjednoczonym powołanie możliwej do zaakceptowania dla wszystkich ukraińskich sił politycznych grupy poparcia dla Ukrainy, która miałaby pomóc Ukraińcom w wyjściu z kryzysu.

Według MSZ Rosji proponowana grupa poparcia dla Ukrainy powinna pomoc Ukraińcom w uznaniu prawa Krymu do decydowania o swojej przyszłości zgodnie z wynikami niedzielnego referendum oraz w niezwłocznym wykonaniu zobowiązań, wynikających z porozumienia podpisanego 21 lutego przez liderów ukraińskiej opozycji i ówczesnego prezydenta Wiktora Janukowycza.

Porozumienie to przewidywało m.in. odebranie obywatelom nielegalnie posiadanej broni, opuszczenie przez protestujących bezprawnie zajętych gmachów, ulic i placów, a także obiektywne zbadanie aktów przemocy na Ukrainie z okresu od grudnia 2013 roku do lutego 2014 roku.

Grupa - postuluje rosyjskie MSZ - winna również pomóc w niezwłocznym zwołaniu przez parlament Ukrainy zgromadzenia konstytucyjnego z równą reprezentacją wszystkich ukraińskich regionów. Zgromadzenie przygotowałoby projekt nowej, federacyjnej konstytucji, który zostałby poddany ogólnonarodowemu referendum.

Nowa ukraińska ustawa zasadnicza - zdaniem MSZ Rosji - powinna przewidywać m.in. nadanie językowi rosyjskiemu statusu drugiego języka państwowego, a pozostałym językom - statusu języków regionalnych i języków mniejszości.

Rosyjskie MSZ proponuje, by natychmiast po zatwierdzeniu nowej konstytucji odbyły się wybory najwyższych organów władzy państwowej oraz wybory władz ustawodawczych i wykonawczych w każdym podmiocie ukraińskiej federacji.

Plan przedstawiony przez MSZ FR zakłada także, że gwarantami nowego ustroju Ukrainy, jej suwerenności, integralności terytorialnej i neutralności wojskowo-politycznej byłyby Rosja, UE i USA, co zostałoby udokumentowane stosowną rezolucją Rady Bezpieczeństwa ONZ.

Ukraina oświadczyła, że te propozycje są dla niej nie do przyjęcia.

Dowiedz się więcej na temat: Symferopol

Wyróżnij ten komentarz spośród pozostałych, niech zobaczą go wszyscy!

Aby wyróżnić ten komentarz wyślij SMS o treści KOLOR na numer

7271

I wpisz otrzymany kod w polu poniżej

Ok

Koszt całkowity SMS 2,46 PLN Nota prawna O co chodzi z wyróżnieniem?

Wasze komentarze (1083)

Dodaj komentarz Sortuj
dWho

Obojętny dWho -

Nie będzie żadnej napaści Rosjan na Polskę. Nie straszcie ludzi.

Taaa

~Taaa -

Co za bełkot i farmazon ie majacy nic wspolnego z prawda i faktami. Poniekad Polska jest mocarstwem z którym liczy sie unia , usa i rosja, a tak naprawde jestesmy krajem niewolnikow i sluzacych.

Z netu

~Z netu -

Teraz, w związku z wydarzeniami na Ukrainie ożywiła z się spora grupa "dyskutantów", domorosłych politologów - wciskając jakąś propagandę, demagogię zafałszowującą prawdziwe fakty i narzucającą innym, w prymitywny sposób i- ch własną ocenę rzeczywistości. Pomijam jakichś "agentów wpływu" działających na rzecz "mocarstwa" Putina, ale zakłamywanie rzeczywistości, wywoływanie nienawiści do wszystkich (bez wyjątków) Ukraińców - to też przysługa dla cara czekisty Putina i popieranie jego perfidnej ekspansji dla anektowania kolejnych byłych republik, a z czasem - też wolnych dziś krajów z byłego "demoludu". Pisali ludzie na różnych forach, że "czerwone robactwo rozlazło się po necie" znowu zatruwając umysły. Były nawet mocniejsze sformułowania, których nie przystoi przytaczać. Jest pewnie "coś na rzeczy"! Temu własdnie teraz ma służyć rozpalanie do czerwoności krwawych, okrutnych rzezi dziczy ukraińskiej spod znaku Bandery, SS-Galizien, UPA, OUN, czy innych band sprzed 70 lat ? To prawda, to wszystko miało miejsce, te wydarzenia nie mogą ulec nigdy zapomnieniu! Ale, czy nie dziwi, ile cały czas miejsca w ruskich TV zajmuje ten temat u nich. Nigdy nie było tyle takich licznych dyskusji historyków, polityków, publicystów o tamtych zbrodniach, ile różnych filmów i "wspomnień" było o tym w tych telewizjach. Ile "szczerego" współczucia dla Polaków, którym pomordowano bestialsko rodziny! Z jednej strony - niech zwykły Rosjanin wie, do czego w tamtych latach byli zdolni niektórzy Ukraińcy, ale Putinowi i innym chodziło o ugruntowanie przekazu, że Euromajdan - to była jedna banda faszystów, gotowa rezać wszystkie nacje z sąsiedztwa. Dziś ci młodzi na majdanie (bo takich było najwięcej) - to ludzie o zupełnie innych poglądach, a przynajmniej zdecydowana ich większość. Ludzie, którzy są już bardziej otwarci nas świat, którzy chcą żyć w pokoju, chcą pracować, a nie prawie przymierać głodem, jak dotychczas. Niektórzy z nich nawet publicznie mówili, że czują na sobie brzemię zła, które polskiej ludności (równie biednej) - wyrządzili ich pradziadkowie, czy dziadkowie (był reportaż na ten temat). Brudna i agresywna polityka Rosji - nie przebiera w środkach, aby osiągać zamierzony cel, a u nas ich mali klakierzy palą bezmyślnie pod tym kotłem. Może też tak jest, jak też inni pisali, że sentymenty i "twardo ukształtowane kręgosłupy" - nakazują różnym "dzieciom resortowych" tak właśnie zatruwać prawdę!

STANISLAW.

~STANISLAW. -

mam wrazenie ze putin dojdzie az do dniepru , czy tak bedzie zobaczymy .

max

~max -

Zgodzili sie podzielic Polskę wg. swojego uznania, teraz tak zrobią z Ukrainą.

Kr

~Kr -

Bandera zrobiła krzywdę Polakom, mordowała to każdy wie, i każdy wie że Rosja i Niemcy nam dokuczały, ale trzeba myśleć o 2014 roku i dalej, myślmy odpowiedzialnie za nasz kraj, bo znów szabla na t-50 rosyjskie jak w 1928 szabla na Niemcy, Europa żadnych sankcji nie robi, a te parę osób co niby nie wjedzie do Unii do razem z Putinem ustaliła Merkel, a za szczekanie PO PIS SLD TR dostanie srebrniki i stanowiska a my Polacy co dalej? Spłącać biloin długu, bezrobocie wszystko wysprzedane, a ten nasz szef zawsze się śmieje, w piłke gra i Radek to już dramat, Rostowski do Unii startuje, zabił nas podatkami i zadłużył, myślmy wreszcie, normalni Ukraincy z Majdanu będą mieć wielkie G., , albo Cypr zapełni nowe konta albo Bandera zajmie za chwile Przemyśl, nie mówmy źle o Rosjanach, lepiej z nimi zyć w zgodzie, to na pewno nie zaszkodzi, kto mówi źle na Rosjan to zdrajca Polski,nie patriota, albo totalne bezmózgowie bez wyobraźni, to ja Polak od urodzenia i nie biore kasy od KGB

bbb

~bbb -

Że niby Putin osobiście rozbroi tych zielonych ludzików o nieustalonej przynależności? A to "referendum" z bożej łąski, pod lufami rosyjskich żołnierzy, ma być przez gremium międzynarodowe zalegalizowane? Nigdy nie byłem rusofobem, ale jak patrzę, na to co Rosja wyprawia na Ukrainie, to mi się włos na głowie jeży. W polsce taki gość nie usiedziałby w fotelu prezydenckim drugiej kadencji. Czyżby to sie dzieje za sprawą sposobu myślenia przeważającej części narodu (rosyjskiego)? brrrrrr

maderonik

Wesoły maderonik -

Pokażcie chociaż jedno państwo, któremu po pomocy Rosji poprawiła się sytuacja polityczna i gospodarcza.

Załączniki:
polonista

~polonista -

... "zatrąca snem o Jałcie" => Brawo dla kolejnego PISMAKA. Dla ścisłości - powinno być: TRĄCI snem o Jałcie. Normalnie "genua"

pogranicznik

~pogranicznik -

UWAGA - Kreml przygotowuje prowokacje na terenie Polski na swoich obywatelach Rosjanach z obwodu kaliningradzkiego licznie odwiedzających Warmię, Żuławy, Trójmiasto w ramach małego ruchu granicznego. Polacy, Kaliningradczycy bądźcie czujni i nie dajcie się sprowokować agentom kremla !