"Interwencja militarna Rosji na Ukrainie będzie poważnym błędem"

Środa, 26 lutego 2014 (21:24)
Aktualizacja: Środa, 26 lutego 2014 (22:07)

​Sekretarz stanu USA John Kerry oświadczył w środę, że "poważnym błędem" Rosji byłoby podjęcie jakiejkolwiek interwencji militarnej na Ukrainie. Dodał, nie wchodząc w szczegóły, że ewentualna interwencja militarna Rosji byłaby "kosztowną decyzją".

Zdjęcie

"Wszelkiego rodzaju interwencja militarna byłaby ogromnym, poważnym błędem" /AFP
"Wszelkiego rodzaju interwencja militarna byłaby ogromnym, poważnym błędem"
/AFP

Kerry zwrócił uwagę, że Moskwa często wypowiada się przeciwko obcej interwencji w Libii i Syrii, i uznał, że Rosjanie "powinni mieć to na uwadze, gdy zastanawiają się nad opcjami wobec suwerennej Ukrainy".

"Nie sądzę, by były jakiekolwiek wątpliwości, że wszelkiego rodzaju interwencja militarna, która naruszałaby suwerenność i integralność terytorialną Ukrainy, byłaby ogromnym, poważnym błędem" - powiedział sekretarz stanu USA dziennikarzom.

Reklama

Kerry ujawnił, że USA rozważają gwarancje kredytowe dla Ukrainy wysokości 1 miliarda USD, ale że decyzja w tej sprawie jeszcze nie zapadła.

Prezydent Władimir Putin polecił w środę rosyjskiemu ministerstwu obrony sprawdzenie gotowości bojowej sił okręgów wojskowych zachodniego i centralnego, a także niektórych rodzajów wojsk. Dzień wcześniej odbyło się nadzwyczajne posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej, które w całości było poświęcone sytuacji na Ukrainie.

Rosyjskie protesty na Krymie

liczba zdjęć: 7
Więcej na temat:Kijów