Niemcy: Juncker naciska na szybkie podpisanie umowy z Mołdawią

Kandydat europejskich chadeków na szefa Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker uważa, że UE powinna jak najszybciej podpisać umowę stowarzyszeniową z Mołdawią, by ubiec Rosję i nie dopuścić do powtórzenia sytuacji, która miała miejsce na Krymie.

- Po wydarzeniach na Krymie szczególnie pilna stała się sprawa podpisania przez UE umowy stowarzyszeniowej z Mołdawią - powiedział Juncker w wywiadzie z "Welt am Sonntag". Powinno to nastąpić "bardzo szybko, w najbliższych tygodniach" - podkreślił były wieloletni premier Luksemburga.

Reklama

- Musimy ubiec Putina; prezydent Rosji musi wiedzieć, że nie może postąpić z Mołdawią tak jak z Krymem - wyjaśnił Juncker. Dodał, że UE powinna ustabilizować Mołdawię i szybko doprowadzić do jej zbliżenia z Europą. - W przeciwnym razie Mołdawia może stać się kolejną ofiarą rosyjskiej agresji - ostrzegł.

Juncker wyraził wątpliwość, czy zastosowane przez Brukselę sankcje skłonią Putina do wycofania się z Krymu. - Putin wie jednak, że jego polityka prowadzi do izolacji Rosji - powiedział. Jego zdaniem sankcje "nie przyniosą skutków w pierwszym tygodniu". - Musimy utrzymać je przez dłuższy czas - ocenił.

Juncker opowiedział się za rozpoczęciem dyskusji o stworzeniu europejskiej armii. - Armia europejska byłaby dowodem na to, że kraje UE nie mogą działać na własną rękę i że razem jesteśmy silni i walczymy o pokój i bezpieczeństwo - powiedział.

Partie chadeckie wybrały Junckera na początku marca na kandydata na nowego szefa Komisji Europejskiej, który zostanie wyłoniony po majowych eurowyborach do Parlamentu Europejskiego. 59-letni Juncker przez blisko 18 lat nieprzerwanie był premierem Luksemburga (w latach 1995-2013). Kierował także eurogrupą, czyli grupą ministrów finansów strefy euro, odgrywając ważną rolę w walce z kryzysem wspólnej waluty.

Dowiedz się więcej na temat: Ukraina | Rosja | Ursula von der Leyen | Jean-Claude Juncker | Mołdawia

Reklama

Najlepsze tematy

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje