Spór o podnoszenie kobiet do godności biskupiej

Kościół Anglikański postanowił powrócić do kwestii udzielania sakry biskupiej kobietom. W ciągu dwóch lat ma powstać nowy projekt odpowiednich zmian w prawie kanonicznym. Jest to już druga próba przeforsowania idei podnoszenia kobiet do godności biskupiej.

Obradujący w Yorku Synod Generalny Kościoła Anglikańskiego przegłosował ponad trzykrotną większością głosów, że po opracowaniu nowego projektu zmian powróci do sprawy w czerwcu lub listopadzie 2015 roku.

Poprzednio, w listopadzie zeszłego roku, izby kleru i biskupów niemal jednomyślnie przegłosowały już powoływanie kobiet-biskupów, ale przeciwko zagłosowała większość w izbie laikatu.

Przywódca duchowy anglikanów, arcybiskup Canterbury Justin Welby, powiedział, że jego kościół przeszedł od debaty czy kobiety mogą być biskupami do dyskusji nad tym jak i kiedy się to dokona.

20 lat po rozszerzeniu kapłaństwa na kobiety, stanowią one już jedną trzecią kleru anglikańskiego. Wiele z nich domaga się pełni praw w hierarchii kościelnej. Przeciwni tym nowinkom tradycjonaliści pochodzą z dwóch bardzo odległych skrzydeł Kościoła Anglikańskiego.

Anglo-katolicy podkreślają rolę tradycji, struktur Kościoła i konieczność zbliżenia z katolicyzmem. Skrzydło ewangeliczne wywodzi swój sprzeciw z autorytetu Pisma Świętego.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje