Wielki Czwartek w Watykanie

Czwartek, 28 marca 2013 (06:26)

Jak w każdy Wielki Czwartek, papież odprawi dziś dwie msze. Poranną, połączoną z poświęceniem olejów używanych w Bazylice Watykańskiej do sakramentów i odnowieniem przyrzeczeń kapłańskich, oraz wieczorną, która jest pamiątką ustanowienia Eucharystii. Tę drugą zaplanowano w rzymskim zakładzie karnym dla nieletnich.

Zdjęcie

Papież spotka się z więźniami zakładu karnego dla nieletnich Casal del Marmo /AFP
Papież spotka się z więźniami zakładu karnego dla nieletnich Casal del Marmo
/AFP
Kościół katolicki rozpoczyna Triduum Paschalne

Kościół katolicki rozpoczyna Triduum Paschalne. Dla katolików to trzy najważniejsze dni w roku. W tym czasie wierni wspominają: ustanowienie mszy świętej, mękę, śmierć i zmartwychwstanie Jezusa. czytaj więcej

Wielkoczwartkową mszę Wieczerzy Pańskiej papieże odprawiali do tej pory w bazylice świętego Jana na Lateranie, która jest katedrą biskupa Rzymu.

Ponieważ ingres do niej papieża Franciszka odbędzie się dopiero w niedzielę 7 kwietnia, on sam zdecydował, że najodpowiedniejszym miejscem będzie zakład karny dla nieletnich Casal del Marmo na peryferiach Wiecznego Miasta.

Reklama

Przebywa tam obecnie 49 osób. Większość stanowią cudzoziemcy i muzułmanie. W ostatnich dniach kapelan tłumaczył im, kim jest papież i na czym polega nabożeństwo, które odprawi w ich zakładzie, a któremu, jak wiadomo, towarzyszy obrzęd umycia nóg.

Ze swej strony Franciszek zażądał, aby w kaplicy nie było dziennikarzy ani żadnych zaproszonych gości.

POLECANE zwiń