Beskidy będą miały własną walutę

Już od 30 stycznia w Szczyrku będzie można płacić lokalną walutą - funtami. Wartość 1 funta będzie równa 10 zł. Jeszcze tej zimy funty pojawią się też w Ustroniu i Wiśle.

Funty szczyreckie to bony towarowe w formie bimetalicznego (dwukolorowego) żetonu, które w wybranych punktach handlowych i usługowych będą honorowane jako normalny środek płatniczy. Wyemituje je Mennica Łebska, która specjalizuje się w emisji lokalnych walut. Wcześniej proponowała już m.in. funty zakopiańskie, które cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.

Reklama

- Rozeszły się w ciągu kilku dni, a punkty je honorujące znacząco zwiększyły obroty, bo klienci dokonywali zakupów by otrzymać funta w wydawanej reszcie. Wartość zestawu funta zakopiańskiego to teraz ok. 50-70 zł przy cenie emisyjnej 20 zł. Pokazuje to skalę zainteresowania - mówi Marcin Żyła z firmy Merkur, która organizuje akcję.

Szczyreckie funty mają popularyzować miejscowość, jej atrakcje oraz wydarzenia. - Tego typu akcja na długo pozostaje w pamięci turystów, nie wspominając o kolekcjonerach. Nikt nie pozbędzie się reszty w formie dwukolorowego żetonu, który zawsze będzie się kojarzył z odwiedzonym miejscem- dodają organizatorzy akcji.

Na szczyreckich monetach będzie można zobaczyć Skrzyczne i Małe Skrzyczne z postaciami narciarzy, a na rewersach: Koronację Obrazu Matki Bożej Królowej Polski w Sanktuarium na Górce lub IX Olimpijski Festiwal Młodzieży Europy "Śląsk Beskidy 2009".

- Zapytaliśmy się dwudziestu ludzi z kręgu kultury, sztuki, władz lokalnych pochodzącym ze Szczyrku, co na przestrzeni lat było i jest charakterystyczne i ważne dla miasta. W ten sposób określiliśmy, co znajdzie się na monetach - tłumaczy Żyła. Być może już w lutym podobne monety pojawią się w Ustroniu i Wiśle.

Krzysztof Kaczorowski

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy