Bezdomni pielgrzymi na Jasnej Górze

Kilkaset pielgrzymów zgromadziła w sobotę w częstochowskim sanktuarium organizowana przez Caritas III Ogólnopolska Pielgrzymka Osób Bezdomnych na Jasnej Górze.

Jak podkreślają jej organizatorzy, to m.in. okazja do zwrócenia uwagi na problem bezdomności w Polsce, co jest szczególnie ważne przed zbliżającą się zimą.

Reklama

- Pielgrzymka stwarza też okazję do wspólnej modlitwy - jest wyrazem troski Caritas o ubogich, rozumianej nie tylko jako pomoc w zaspokajaniu elementarnych potrzeb życiowych - wskazywał zapraszając wiernych do pielgrzymowania dyrektor Caritas Polska ks. Marian Subocz.

Mszy odprawionej w sobotę dla bezdomnych pielgrzymów w Kaplicy Cudownego Obrazu przewodniczył metropolita częstochowski abp Stanisław Nowak. W homilii mówił, że również Jezus Chrystys, gdy wędrował i nauczał, nie miał swojego domu - korzystał z ludzkiej dobroci, a czasem, gdy nie został przyjęty, skarżył się na swoją bezdomność.

- W pewnej chwili Pan Jezus powiedział: "lisy mają jamy, ptaki mają gniazda, a syn człowieczy nie ma gdzie głowy złożyć". Bezdomność boli, gdy człowiek nie ma dobrych warunków mieszkalnych. To musi boleć. Pan Jezus stwierdził jednak nie tylko, że jest bezdomny, również "zadał" nam dom - tworzenie, budowanie i posiadanie domów - powiedział metropolita.

Jak podkreślił, pielgrzymka bezdomnych przypomina o problemie bezdomności. - Od tego jest państwo, ale też są wyborcy, by wybierali rządy, które przede wszystkim zajmują się niwelowaniem bezdomności - powiedział abp Nowak. Przypominał również, że w demokracji wszyscy są odpowiedzialni, by owocem ich decyzji były rządy oddane człowiekowi i niwelujące problemy. Polityka powinna być służebna wobec obywateli, nie tylko w Polsce, lecz na całym świecie, gdzie powinna zmierzać do rozwiązywania problemu tak bezdomności, jak i głodu. Arcybiskup przypomniał, że zadania te podejmuje również Kościół - poprzez Caritas. Arcybiskup dodał, sama bezdomność materialna nie jest ostateczną tragedią.

- Jeśli macie Boga w sercu, jesteście bogaci. Cieszcie się nadzieją, że tam będzie dom. Przezwyciężajcie poczucie krzywdy, jeśli nieraz wasz problem nie jest rozwiązywany. Umiejętność poprzestawania na tym, co się ma, jest błogosławiona - mówił metropolita.

Ogólnopolska Pielgrzymka Osób Bezdomnych na Jasną Górę odbyła się w sobotę już po raz trzeci. Uczestniczyło w niej ok. 700 podopiecznych 14 ośrodków prowadzonych w diecezjach przez Caritas. Pierwszą pielgrzymkę zorganizowano w grudniu 2006 r. - z powołaniem się na myśli o bezdomnych zawartych w Jasnogórskich Ślubach Narodu Polskiego.

"Przyrzekamy dzielić się między sobą ochotnie plonami ziemi i owocami pracy, aby pod wspólnym dachem Domostwa naszego nie było głodnych, bezdomnych i płaczących" - napisał w tej modlitwie Prymas Polski kard. Stefan Wyszyński. Śluby - napisane podczas pobytu prymasa w więzieniu - po raz pierwszy zostały wygłoszone 26 sierpnia 1956 r. na Jasnej Górze.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje