Oszukiwali w sieci

Zlikwidowano szajkę internetowych oszustów w Częstochowie. Ich ofiarą padło około stu klientów jednego z najpopularniejszych portali aukcyjnych. Przestępcy stworzyli własną stronę, która do złudzenia przypominała witrynę portalu.

Obu pomysłodawców przestępstwa zatrzymali oficerowie z sekcji przestępstw komputerowych Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach wspólnie z policjantami z Częstochowy.

Reklama

23-latka, który podszywał się pod uczestników aukcji, policjanci namierzyli, a potem zatrzymali na gorącym uczynku w jednej z kawiarenek internetowych w Częstochowie. Wczoraj zatrzymano też jego 29-letniego kolegę, który pomagał w procederze.

Oszuści stworzyli stronę łudząco podobną do strony portalu aukcyjnego. Za jej pomocą podstępem uzyskiwali dane niezbędne do zalogowania się na konta uczestników aukcji na Allegro - tzw. nick i hasło. Równocześnie z pomocą 25-letniej znajomej założyli na jej nazwisko rachunek w jednym z banków. Zapłacili jej za to 100 zł.

Potem - podszywając się pod sprzedających - oferowali różne, w rzeczywistości nieistniejące towary. Nabywcy przelewali za nie pieniądze na rachunek 25-latki.

Jak szacują przedstawiciele portalu, przypadki oszustw w skali roku dotyczą jedynie około pół promila wszystkich transakcji dokonywanych za pośrednictwem tego serwisu. Codziennie na aukcjach tego portalu sprzedawanych jest kilkadziesiąt tysięcy różnych przedmiotów.

INTERIA.PL/RMF/PAP

Reklama

Najlepsze tematy

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje