Szybciej, taniej i przyjemniej

W sobotę zamień wóz na bus - zachęca KZK GOP. W pierwszej chwili uśmiecham się pod nosem, ale szybko znalazłam siedem powodów, dla których warto to zrobić.

Prawo jazdy mam, ale samochodem nie jeżdżę. Z domu do pracy mam 15 minut piechotą, a do ulubionego sklepu dziesięć minut tramwajem. Od posiadania i co gorsza użytkowania samochodu skutecznie odstraszają mnie kilometrowe korki w centrum Katowic. W sobotę KZK GOP organizuje akcję: zamień wóz na bus. Ja nie muszę, ale z myślą o kierowcach, zastanawiam się, czy warto.

Reklama

1. Oszczędzasz

Zapytałam koleżanek, ile miesięcznie wydają na benzynę. Jola - ok. 350 złotych, na dojazd z domu na Zarzeczu, do pracy w centrum. Joanna - od 200 do 400 zł. Ubezpieczenie samochodu na rok to ok. 800 zł rocznie (przy zniżce 60 proc.) Bez zniżki ok. 2 tys. Dużo... A ile będzie nas kosztował autobus? Jeden przejazd na terenie Katowic to wydatek rzędu 2,40 zł. Jeśli dużo podróżujemy po mieście, za bilet miesięczny na autobusy i tramwaje zapłacimy 108 zł. W porównaniu z samochodem, to całkiem spora oszczędność czasu i pieniędzy.

2. Nic cię nie interesuje

Wsiadasz, kasujesz bilet, jedziesz i wysiadasz. Nie musisz szukać parkingu! Żeby zaparkować samochód w centrum Katowic, trzeba przyjechać przed g. 8.30, parkowanie bezpłatne polega na zajmowaniu miejsc np. mieszkańców superjednostki. Później i na to nie ma szans. A parking płatny kosztuje ok. 200 zł. miesięcznie i to ze zniżką dla firm.

3. Masz komfort psychiczny

Jazda autobusem nie wymaga od ciebie ciągłego skupienia na drodze.

4. Rozwijasz się

Możesz usiąść, wyciągnąć książkę i przeczytać nawet kilka rozdziałów, przejrzeć gazetę, nauczyć się do sprawdzianu czy kolokwium.

5. Masz spokój

Nie martwisz się, czy rano zobaczysz jeszcze swój samochód na parkingu. A jeśli nawet stoi, to czy nie pojawiła się nowa rysa, nie zniknęło lusterko lub czy rdza nie nadszarpnęła jeszcze karoserii? Przy starszych rocznikach jest też problem, że co rusz może się coś zepsuć. Zdrowy sen burzy myśl o kolejnej części, która siądzie tym razem. A ty masz ważne spotkanie!

6. Wspierasz gospodarkę

KZK GOP podaje, że straty bezpośrednie w wyniku wypadków drogowych w Polsce to 2,7 proc. PKB, czyli 3 mld dolarów rocznie.

7. Dbasz o środowisko

Z danych KZK GOP wynika, że 90 proc. tlenku węgla w miastach pochodzi z rur wydechowych samochodów. Niedowiarków zachęcam do przejścia się np. ulicą Mikołowską w godzinach szczytu.

Wioleta Niziołek

wioleta.niziolek@echomiasta.pl

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje