U2 zagra w Chorzowie!

To nie lada gratka dla wszystkich miłośników irlandzkiej grupy U2. Już 6 sierpnia jeden z najbardziej znanych zespołów rocka zagra na Stadionie Śląskim w Chorzowie (Śląskie).

O dokładnym terminie koncertu poinformował w poniedziałek organizator imprezy agencja Live Nation. Zespół wydał właśnie nowy album "No Line On The Horizon" i z końcem czerwca rozpoczyna długą, planowaną na dwa lata trasę koncertową. W sumie będzie to ok. 100 koncertów.

Reklama

To drugi koncert U2 na Stadionie Śląskim. Poprzedni odbył się 5 lipca 2005 r. z udziałem blisko 70 tys. ludzi i ze względu na wspaniałą atmosferę został oceniony jako wielkie wydarzenie, zarówno przez publiczność, jak i sam zespół. Organizatorzy liczą, że tym razem frekwencja będzie podobna.

- Zespół bardzo chciał zagrać na Stadionie Śląskim. Grali tutaj poprzednio, mieli bardzo dobre doświadczenia, świetny kontakt z publicznością, cały koncert był bardzo udany, również pod względem produkcyjnym. To obecnie również jedyny obiekt, na którym tego rodzaju koncert zrobić możemy - powiedziała podczas poniedziałkowej konferencji prasowej w Chorzowie Marta Wnuczyńska z Live Nation.

Zapewniła, że sierpniowy koncert będzie zupełnie inny, niż ten z 2005 r. Duże wrażenie ma robić scena przypominająca pająka. Zespół może się poruszać dookoła niej, dochodząc do publiczności z każdej strony. Pośrodku znajdzie się duży stożek, który będzie ścianą wideo do prezentacji materiałów filmowych.

Wnuczyńska przyznała też, że rozważano zorganizowanie na Stadionie Śląskim dwóch koncertów U2, dzień po dniu. Na razie rozmowy na ten temat się nie toczą, ale organizator - jak powiedziała - "stara się nie składać broni".

Rozmowy na temat koncertu U2 na Stadionie Śląskim tego lata trwały długo, a wydarzenie stało pod znakiem zapytania ze względu na planowane zamknięcie stadionu w związku z modernizacją obiektu na potrzeby mistrzostw Europy w piłce nożnej Euro 2012. Istniały obawy, że koncert opóźni konieczne prace. - To wydarzenie, którego nie mogliśmy jednak zaprzepaścić - powiedział dyrektor Stadionu Śląskiego Marek Szczerbowski. Zapewnił, że koncert nie zakłóci przygotowań.

Wykonawcy mają co prawda wkroczyć na stadion już w lipcu, ale będą przez miesiąc prowadzić roboty przygotowawcze na stadionie oraz przygotowywać zaplecze budowy. Prace podstawowe rozpoczną się 10 sierpnia i od tej pory przez dwa lata na stadionie nie odbędzie się żadna duża impreza. Modernizacja ma się zakończyć w kwietniu 2011 r.

Szczerbowski przyznał, że organizacja koncertu była w tej sytuacji dużym wyzwaniem. - To trudne logistyczne wydarzenie, żeby toczyła się w jakimś zakresie budowa, a jednocześnie był koncert. To rodzaj sytuacji kryzysowej, ale po to jest stadion, żeby były na nim imprezy - powiedział.

Jednym z największych problemów będzie zabezpieczenie nowej, podgrzewanej murawy. - Zawsze, jeśli wchodzi się z produkcją na teren murawy, zostanie ona w jakimś stopniu uszkodzona. Walczymy jednak o to, żeby stopień uszkodzeń był jak najmniejszy. Jest specjalna technologia - będą płyty rozkładające ciężar, rozstawione przy produkcji. To spowoduje, że obciążenie nie będzie działać na warstwę nośną murawy. To może ograniczyć negatywne skutki, związane przede wszystkim z bardzo wysoką temperaturą - tłumaczył Szczerbowski.

Sierpniowy koncert będzie w sumie trzecim występem U2 w Polsce. Po raz pierwszy artyści zagrali na warszawskim Służewcu 12 sierpnia 1997 r.

Zespół U2 powstał w 1976 r. w Dublinie. W jego skład wchodzą: wokalista Bono, The Edge (gitara, instrumenty klawiszowe, drugi głos), Adam Clayton (gitara basowa) i Larry Mullen Jr. (perkusja). Grupa jest jedną z tych, które zdefiniowały brzmienie rocka lat 80. Zdobytą wówczas popularność utrzymała w kolejnych dekadach. Muzycy U2 są znani z zaangażowania w działalność społeczną, nie stronią od wypowiedzi politycznych.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje