Afgańscy talibowie wybrali nowego przywódcę

Afgańscy talibowie potwierdzili śmierć swego lidera mułły Omara i wyłonili nowego przywódcę, którym został mułła Achtar Mohammed Mansur - poinformowali w czwartek dwaj dowódcy obecni na spotkaniu talibskiego kierownictwa, cytowani przez agencje Reuters i AP.

"Szura (siedmioosobowa rada najwyższa), która zebrała się pod Kwetą (na zachodzie Pakistanu), jednogłośnie wybrała mułłę Mansura na nowego emira talibów" - powiedział jeden z dowódców, który był na środowym spotkaniu.

Reklama

Na nowego zastępcę szefa talibów wybrano Siradżuddina Hakkaniego.

W środę rząd afgański ogłosił, że od dwóch lat nie żyje dotychczasowy lider talibów, mułła Mohammed Omar. W ciągu ostatnich kilkunastu lat jego śmierć ogłaszano kilkakrotnie. Jednak w środę Biały Dom oświadczył, że doniesienia o zgonie Omara uważa za wiarygodne i są one obecnie badane przez amerykański wywiad.

Mansur był od trzech lat zastępcą mułły Omara i faktycznym politycznym przywódcą ruchu. Jego wybór, któremu sprzeciwiało się wielu przedstawicieli talibskiego przywództwa, może doprowadzić do podziałów wśród bojowników - wskazuje BBC.

Pakistańskie MSZ poinformowało w czwartek, że zaplanowana na piątek druga runda rozmów pokojowych między rządem w Kabulu a talibami została przełożona. "W obliczu doniesień o śmierci mułły Omara i wynikającej z tego niepewności, a także na prośbę przywództwa afgańskiego talibanu, druga runda rozmów pokojowych, zapowiedziana na 31 lipca 2015 roku w Pakistanie, została przełożona" - przekazał resort w komunikacie. 

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje