Dokumenty Żelaznej Damy dot. Wojny Falklandzkiej w intenecie

Churchill College w Oxfordzie opublikował w internecie część prywatnego archiwum byłej brytyjskiej premier Margaret Thatcher z 1982 roku. Wiele materiałów dotyczy Wojny Falklandzkiej z Argentyną i ujawnia rozbieżności w rządzącej Partii Konserwatywnej w kwestii konfliktu.


Po zajęciu archipelagu przez argentyński desant, premier Thatcher natrafiła na opór wśród członków swego gabinetu przeciwnych próbie odbicia wysp.
W archiwum znajdują się jednak również opinie "szeregowych" Torysów. Są wśród nich i takie, że ta wojna przyćmi fiasko wyprawy na Kanał Sueski z 1956 roku, że najlepiej po cichu zrzec się archipelagu, a zatopić tylko na pokaz parę argentyńskich okrętów.
Archiwum zawiera odręczne notatki pani Thatcher w sprawie postępów wojny, niewysłany, ostry w tonie list do prezydenta Reagana, odrzucający jego ofertę mediacji, a także zachowany przez Żelazną Damę egzemplarz gazety "Daily Mail" z początku konfliktu z nagłówkiem wyrażającym powątpiewanie, czy sprawdzi się w godzinie wojennej próby.
Od trzech lat Churchill College publikuje wybór prywatnych archiwów pani Thatcher z okresu jej rządów - równolegle z publikacją przez archiwum państwowe dokumentów oficjalnych, odtajnianych po upływie 30 lat. Jest to nowa praktyka - nigdy dotąd nie publikowano jeszcze za życia premiera dokumentów prywatnych szefa rządu.

Dowiedz się więcej na temat: margaret thatcher | Wielka Brytania | dokumenty | internet

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje