Finlandia: Rośnie poczucie zagrożenia ze strony Rosji

Niemal połowa Finów uważa, że Rosja stanowi dla ich kraju zagrożenie. Dowodem są wyniki opublikowanych dzisiaj badań przeprowadzonych na zlecenie dwóch dzienników "Aamulehti" i "Kaleva".

43 procent ankietowanych stwierdza, że Rosja stwarza poważne albo nawet bardzo poważne zagrożenie dla Finlandii. W poprzednich badaniach z marca podobną opinię wyrażała tylko jedna czwarta ankietowanych. 

Strach rośnie

Reklama

Zdaniem ekspertów analizujących wyniki badań, wzrost poczucia zagrożenia ze strony Rosji wśród Finów nie wynika jedynie z powodu konfliktu ukraińskiego. Poważny wpływ ma na to ogólne pogorszenie się stosunków pomiędzy mocarstwami zauważalne szczególnie w ostatnim czasie. Ponadto, jak czytamy, coraz częściej pojawiają się informacje o symptomach sowietyzacji polityki wewnętrznej i zagranicznej Moskwy. 

Nie tylko zagrożenie typu militarnego

Fińscy analitycy podkreślają, że najczęściej o wzroście zagrożenia ze strony Rosji mówią osoby zajmujące kierownicze stanowiska oraz fińscy farmerzy, zwolennicy partii konserwatywnej oraz partii zielonych. Można to tłumaczyć tym, iż Finom nie chodzi wyłączne o zagrożenie typu militarnego, ale również o załamanie się fińskich inwestycji w Rosji oraz zagrożenie współpracy i wymiany handlowej.

Badania objęły reprezentatywną próbę 1000 osób z całej Finlandii. "Aamulehti" czyli "Dziennik Poranny" jest drugą co do wielkości gazetą w kraju i ukazuje się od ponad stu lat w Tampere. "Kaleva" wychodzi w mieście Oulu.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje