Najnowszy, najwyższy budynek świata

Konstruktorzy największego budynku świata w Dubaju w Zjednoczonych Emiratach Arabskich utrzymują, że właśnie prześcignął on dotychczasowego rekordzistę z Tajwanu i nadal jest w stanie budowy - podaje CNN.

Wieżowiec, którego budowa ma się zakończyć w 2008 roku już dzisiaj jest najwyższy na świecie. Jego ostateczna wysokość jest trzymana w tajemnicy. Państwowa firma deweloperska Emaar Properties, jedna z największych w szybko rozwijającym się Dubaju, podaje, że nie będzie mniejszy niż 690 metrów. Dotychczasowy lider z Tajwanu ma 508 metrów i dominował na świecie od 2004 roku.

Reklama

Kiedy zostanie skończony będzie miał więcej niż 160 pięter, 56 wind, baseny kąpielowe, luksusowe apartamenty i pierwszy na świecie hotel Giorgio Armani.

- To będzie symbol Dubaju jako światowego miasta - mówi Greg Sang, kierownik projektu z Emaar Properties.

Wieżowiec jest położony w centrum Dubaju na 200 hektarowej działce wartej 20 miliardów dolarów. Budowę zaczęto 1276 dni temu i od tego czasu jest prowadzona w szaleńczym tempie. Co trzy dni przybywa jedna kondygnacja.

Iglica będzie widoczna z odległości 100 kilometrów, ale Seng wie, że nie będzie zawsze dominować na świecie.

Poprzednie rekordy należały do Empire State Building w Nowym Jorku (388m), Jin Mao Building w Sznghaju (420m), Sears Tower w Chicago (440m), Petronas Towers w Malezji.

Inżynierowie są w większości z USA, a firmy wykonawcze z Korei Połudiowej. Większość robotników to Hindusi. Ich całodobowy trud, bez wyznaczonej płacy minimalnej, powoduje liczne głosy oburzenia ze strony organizacji chroniących prawa człowieka, co nie zaprząta jednak uwagi lokalnych mediów.

Dowiedz się więcej na temat: wieżowiec | budynek | najwyższy budynek świata

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje