Niemiec skazany za pomaganie Al-Kaidzie

Monachijski sąd skazał we wtorek Renee Marca S. na 3,5 roku więzienia za rekrutowanie członków Al-Kaidy i umieszczanie jej filmów propagandowych w internecie. Jest to najwyższa kara w toczącym się od kwietnia procesie ośmiu oskarżonych o pomaganie terrorystom.

31-letni Niemiec, którego nazwiska nie podano do wiadomości publicznej, miał wraz z pozostałymi skazanymi należeć do niemieckiej sekcji dżihadystycznej organizacji Globalny Islamski Front Medialny.

Reklama

W latach 2006-2008 Renee Marc S. rozpowszechniał na blogach i forach internetowych materiały propagandowe Al-Kaidy i ugrupowania Ansar al-Islam. Wśród zamieszczanych nagrań znalazły się zarówno przemowy Osamy bin Ladena, jak i krwawe egzekucje poprzez zastrzelenie i ścięcie, będące wyrokami na "niewiernych", oraz filmy werbunkowe terrorystycznych ośrodków szkoleniowych.

W maju 2007 roku Renee Marc S. pojechał do Teheranu, by przedostać się do ośrodka szkoleniowego w Afganistanie. Kiedy jednak nie udało mu się spotkać z przemytnikiem, który miał mu pomóc przekroczyć granicę, wrócił do Niemiec.

Pozostali członkowie organizacji otrzymali wyroki w zawieszeniu oraz nakaz prac społecznych, ponieważ, w uzasadnieniu sądu, w trakcie popełniania czynów byli niepełnoletni lub niedojrzali emocjonalnie. Ponadto na ich postawę, jako osób ze środowisk imigranckich, mogła wpłynąć niewłaściwa integracja ze społeczeństwem oraz problemy rodzinne.

Dowiedz się więcej na temat: skazane | pomaganie

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje