Niezwykle cenne dzieło odnaleziono po 25 latach

"Le Jardin - Ogród", obraz francuskiego malarza Henriego Matisse'a, został odnaleziony. Po niemal 25 latach od kradzieży z Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Sztokholmie dzieło Francuza zidentyfikowano w Essex, w Wielkiej Brytanii.

Według mediów, od 1990 roku w posiadaniu obrazu był starszy mężczyzna z Polski. Charles Roberts, z którym współpracę nawiązał Polak, miał w jego imieniu sprzedać obraz. Marszand profilaktycznie sprawdził, czy dzieło nie znajduje się w globalnej bazie danych zaginionych dzieł sztuki. Zespół specjalistów szybko zidentyfikował obraz jako skradziony z muzeum w Szwecji 11 maja 1987 roku.

Reklama

Charles Roberts przekazał informację, że Polak nie był świadomy, że posiada w domu tak znakomite dzieło sztuki. Kiedy Roberts powiedział mu, że obraz został skradziony kilkadziesiąt lat temu, mężczyzna był "oszołomiony i zaskoczony". Zapytał, czy jest pewny, że dzieło, które on posiada, jest rzeczywiście oryginalne.

Po zidentyfikowaniu dzieła Matisse'a, dealer umieścił go w swoim sejfie, gdzie czeka na transport do szwedzkiego muzeum.

Obraz "Le Jardin" Henriego Matisse'a pochodzi z 1920 roku. Obecnie wart jest około miliona dolarów.

Dowiedz się więcej na temat: muzeum | obraz | odnaleziony | dzieło

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje