Postrzelona w głowę Malala Yousafzai zbiera oklaski w Nowym Jorku

Rok po tym, jak została postrzelona w głowę i szyję przez talibów, gdy wracała do domu ze szkoły, Pakistanka Malala Yousafzai przemawiała w Kwaterze Głównej ONZ w Nowym Jorku. - Wysyłajcie nam książki, nie czołgi - powiedziała.

Malala Yousafzai, która w chwili ataku miała 15 lat, mówiła z dużym opanowaniem i spokojem.

Reklama

- Zamiast wysyłać broń, zamiast wysyłać czołgi do Afganistanu i do tych wszystkich cierpiących przez terroryzm krajów, wysyłajcie książki - zaapelowała w emocjonalnym wystąpieniu w trakcie obchodów rocznicy inicjatywy Global Education First.

- Zamiast wysyłać żołnierzy, wysyłajcie nauczycieli - stwierdziła, a jej słowom przysłuchiwali się między innymi Laureat Pokojowej Nagrody Nobla Desmond Tutu, premier Bangladeszu Sheikh Hasina i premier Chorwacji Ivo Josipović.

Wedle szacunków Organizacji Narodów Zjednoczonych na świecie około 57 mln dzieci nie ma dostępu do edukacji na stopniu podstawowym. 52 proc. z nich to dziewczynki.

- To moje marzenie, żeby każde dziecko miało dostęp do edukacji - powiedziała Yousafzai nawiązując do słynnego przemówienia działacza na rzecz zniesienia dyskryminacji rasowej Martina Luthera Kinga. - To moje marzenie, by wszyscy ludzie byli równi. Chcemy niezależności kobiet i zrównania ich praw z mężczyznami - stwierdziła.

Sekretarz generalny ONZ Ban Ki-moon chwalił nastolatkę za "odwagę i sukces, który zainspirował miliony ludzi na całym świecie".

W Nowym Jorku trwa debata generalna na 68. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ, w której uczestniczy między innymi Prezydent RP Bronisław Komorowski.

Malala - żywy symbol walki o prawa kobiet

W październiku 2012 roku Malala została zaatakowana przez talibów w drodze powrotnej ze szkoły. Przeżyła postrzały w głowę i szyję. Po intensywnej rehabilitacji w Anglii kontynuuje tam edukację.

Od tego czasu stała się żywym symbolem walki o prawa dzieci i kobiet do edukacji w krajach islamskich.

Yousafzai otrzymała już wiele nagród, a niedługo najprawdopodobniej dostanie Nagrodę Sacharowa, prestiżowe wyróżnienie przyznawane przez europarlament za zasługi w walce o prawa człowieka. Jej kandydaturę poparły aż cztery frakcje polityczne w Parlamencie Europejskim.

Jest też nominowana do Pokojowej Nagrody Nobla.

Yousafzai: Ameryka czeka na kobietę prezydenta

W trakcie pobytu w Nowym Jorku nastolatka otrzymała też jedną z Clinton Global Awards. Podczas przemówienia zaznaczyła, że nawet w krajach rozwiniętych kobiety są lekceważone i nie mają możliwości rozwoju.

- Nawet w Ameryce ludzie czekają na kobietę prezydenta - wykrzyczała, wzbudzając aplauz wśród widowni i szeroki uśmiech na twarzy obecnej na sali byłej kandydatki na prezydenta USA Hillary Clinton.

Dlaczego nastolatka z Pakistanu stała się śmiertelnym wrogiem talibów? - czytaj na Styl.pl


Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje