Prymas Szkocji zrezygnował ze stanowiska

Kardynał Keith O'Brien ogłosił w poniedziałek, że rezygnuje z godności arcybiskupa St. Andrews i Edynburga - podała BBC. Rezygnacja hierarchy nastąpiła wkrótce po ujawnieniu oskarżeń pod jego adresem o "niestosowne zachowanie wobec kilku duchownych w latach 80".

"Ojciec Święty Benedykt XVI przyjął rezygnację Jego Eminencji kardynała O'Briena z funkcji arcybiskupa St. Andrews i Edynburga 18 lutego" - podały służby prasowe szkockiego episkopatu.

Reklama

Kardynał, który jest prymasem Szkocji, nie weźmie udziału w konklawe, które ma wyłonić następcę ustępującego papieża - dodano. Nie odniesiono się do zarzutów wobec O'Briena.

Sam hierarcha w oświadczaniu poinformował, że jego rezygnacja, którą złożył w listopadzie ubiegłego roku, wchodzi w życie z dniem 25 lutego. Potwierdził, że nie weźmie udziału w konklawe, bo nie chce, by uwaga mediów skupiała się na nim podczas ważnych obrad w Rzymie. Oznacza to, że w konklawe nie będzie uczestniczył żaden hierarcha z Wielkiej Brytanii.

Oskarżyli prymasa o "niestosowne zachowanie"

Przypomnijmy: w niedzielę brytyjska prasa poinformowała, że do nuncjusza apostolskiego w Wielkiej Brytanii wpłynęły skargi na "niestosowne zachowanie" kardynała wobec czterech młodych duchownych; jedna ze skarg sięga lat 80. Skarżący - trzej księża i mężczyzna, który wystąpił ze stanu duchownego - domagali się natychmiastowego ustąpienia 74-letniego hierarchy. Kardynał O'Brien odciął się od zarzutów.

Skargi miały wpłynąć do nuncjusza przed ogłoszeniem przez papieża decyzji o swojej abdykacji. Rzecznik Watykanu ks. Federico Lombardi poinformował w poniedziałek, że "papież został powiadomiony o sprawie".

Miał odejść na emeryturę

O'Brien był arcybiskupem St. Andrews i Edynburga od 1985 r., a kapelusz kardynalski otrzymał w 2003 r. od Jana Pawła II. Przewodniczył też konferencji biskupów katolickich Szkocji, gdzie katolików jest ok. 850 tys. (18 proc. ludności).

Urodzony w Irlandii Płn. hierarcha w ubiegłym roku zrzekł się niektórych funkcji ze względu na zaawansowany wiek. Miał odejść na emeryturę w marcu wraz z ukończeniem 75 lat - jest to wiek, w którym biskupi zazwyczaj przechodzą na emeryturę.

Dowiedz się więcej na temat: Keith O'Brien | prymas | Szkocja | dymisja | rezygnacja

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje