USA: Egzekucja Teresy Lewis w więzieniu Jarratt

Piątek, 24 września 2010 (05:54)

W więzieniu w Jarratt wykonano w czwartek wieczorem karę śmierci na Teresie Lewis. Była to pierwsza egzekucja kobiety w USA od pięciu lat i od prawie stu w stanie Wirginia.

Zdjęcie

Teresa Lewis /AFP
Teresa Lewis
/AFP
41-letnia Teresa Lewis została skazana na śmierć za zlecenie w 2002 roku zabójstwa swego męża i pasierba.

Czy jesteś zwolennikiem kary śmierci za najcięższe przestępstwa?

  • 81%
  • 19%
głosów: 26571
Celem zbrodni było wyłudzenie pieniędzy z ich ubezpieczenia oraz kont bankowych. Jej wspólnicy, dwaj młodzi mężczyźni, z których jeden był jej kochankiem, otrzymali kary dożywotniego więzienia.

Reklama

Przed egzekucją zabójczyni spotkała się ze swymi krewnymi, którzy potem byli świadkami jej śmierci. Zjadła także ostatni posiłek, na który wybrała sobie kurczaka i ciasto. Kobietę uśmiercono zastrzykiem z trucizną.

Niemal do ostatniej chwili adwokaci Teresy Lewis próbowali wstrzymać egzekucją, tłumacząc, że ich klientka jest upośledzona umysłowo.

Ten argument nie przekonał Sądu Najwyższego USA, który odrzucił prośbę o ułaskawienie Lewis. Także gubernator stanu Wirginia odrzucił apelacje w jej sprawie.

O wstrzymanie egzekucji zabiegała wielokrotnie także Unia Europejska, a przed więzieniem, gdzie wykonano wyrok, protestowali w czwartek wieczorem przeciwnicy kary śmierci.

Była to pierwsza egzekucja kobiety w USA od pięciu lat i od prawie stu w stanie Wirginia.

Forum: Czy jesteś za stosowaniem kary śmierci?

INTERIA.PL/PAP
POLECANE zwiń