"Uziemiony" samolot LOTu wystartował

Samolot PLL LOT, który z powodu usterki utknął w piątek na nowojorskim lotnisku Johna F. Kennedy'ego, wystartował w niedzielę planowo, tuż po godz. 15.00 czasu polskiego.

Na warszawskim lotnisku Okęcie ma wylądować po północy, ok. godz. 00.30 - poinformował PAP rzecznik PLL LOT Wojciech Kądziołka.

Reklama

Jak dodał, maszyna zabrała jednak tylko 50 spośród 200 pasażerów feralnego lotu, ponieważ pozostali zostali skierowani na inne rejsy.

Kądziołka zapewnił, że stwierdzona w piątek usterka maszyny nie zagrażała bezpieczeństwu lotu i bezpieczeństwu pasażerów.

"Na dzień dzisiejszy nie mam informacji, jakoby były planowane dalsze opóźnienia rejsów samolotów PLL LOT na trasie Nowy Jork- Warszawa oraz na trasie Warszawa-Nowy Jork" - powiedział rzecznik.

"W piątek, niedługo po starcie pojawiła się usterka, w związku z procedurami samolot musiał zostać oddany do bazy technicznej na przegląd. Po przeglądzie samolot został powtórnie podstawiony na pasie, załoga stwierdziła jednak, że usterka nadal występuje i maszyna ponownie trafiła do specjalistów" - tłumaczył Kądziołka.

Podkreślił, że samolot nie lądował w trybie awaryjnym. "Nie było sytuacji alarmowej, samolot lądował w normalnej procedurze" - powiedział rzecznik. "W lotnictwie cywilnym są ścisłe procedury bezpieczeństwa i jeżeli usterka się pojawia to procedury nakazują przejrzenie maszyny przez bazę techniczną i tak się działo w tym przypadku" - zaznaczył.

Dodał, że część pasażerów została wówczas skierowana na inne rejsy i większość z nich już rozpoczęła podróż lub wylądowała z kraju, natomiast "pozostałej części została zaoferowana pomoc na miejscu".

Według Kądziołki "żaden pasażer nie spędził nocy na lotnisku, wszyscy zostali zakwaterowani w hotelach na koszt przewoźnika".(

Dowiedz się więcej na temat: samolot | usterka | PLL LOT

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje