Nagrody za osiągnięcia promujące Warmię i Mazury

Mazurski poeta Erwin Kruk, Michał Pleskowicz - mistrz świata w układaniu kostki Rubika oraz kilkanaście innych osób i instytucji otrzymało w niedzielę tytuły "Najlepszym z najlepszych", przyznane przez samorząd Warmii i Mazur za budowanie wizerunku regionu.

Organizowany po raz dziewiąty przez Urząd Marszałkowski w Olsztynie plebiscyt "Najlepszym z Najlepszych" ma być - w zamyśle organizatora - przeglądem różnorodnej aktywności mieszkańców Warmii i Mazur.

Reklama

Według marszałka województwa Jacka Protasa, jest to okazja do wyróżnienia ludzi, firm, i instytucji z regionu, o których było głośno w minionym roku w kraju lub za granicą. Jak dodał marszałek takie indywidualne sukcesy wpływają na budowanie pozytywnego wizerunku Warmii i Mazur.

Laureatów plebiscytu ogłoszono w niedzielę po południu podczas gali w filharmonii olsztyńskiej. Tytuły zdobyli:

W kategorii "Sport": Michał Pleskowicz - 16-letni zwycięzca mistrzostw świata i rekordzista Polski w układaniu kostki Rubika na czas; dziewczęca drużyna unihokeja z gimnazjum w Żabim Rogu, która zdobyła szkolne mistrzostwo świata; Patryk Chojnowski - mistrz Europy osób niepełnosprawnych w tenisie stołowym.

W kategorii "Sporty wodne": Sara Piasecka z Bazy Mrągowo, uznawana za jeden z największych polskich talentów żeglarskich; Maciej Falaciński i Piotr Puciło - medaliści mistrzostw Polski juniorów w pływaniu.

W kategorii "Sporty walki": Anna Dąbrowska - mistrzyni świata Taekwondo federacji ITF; Joanna Jędrzejczyk - mistrzyni świata w tajskim boksie, Mamed Chalidow - pochodzący z Czeczenii czołowy polski zawodnik tzw. mieszanych sztuk walki (MMA).

W kategorii "Muzyka, taniec": Zespół Enej - zwycięzca jednego z telewizyjnych konkursów dla młodych wykonawców oraz tancerze z Formacji Standardowej Lotos-Jantar, wicemistrzowie świata w tej konkurencji.

W kategorii "Kultura, sztuka": Magdalena Kraft-Martusewicz i Marek Martusewicz - wytwórcy replik średniowiecznej broni i przedmiotów, nagradzani na krajowych konkursach kowalstwa artystycznego.

W kategorii "Literatura": Władysław Ogrodziński - zmarły w tym roku prozaik i działacz kulturalny; Erwin Kruk - mazurski poeta i pisarz, doceniony za książkę "Spadek. Zapiski Mazurskie 2007-2008"; Mariusz Sieniewicz - zdobywca regionalnej nagrody literackiej za powieść "Miasto szklanych słoni".

W kategorii "Ochrona zdrowia, działalność społeczna": zespół lekarzy ze szpitala miejskiego w Olsztynie pod kierunkiem dr Anny Bromirskiej-Małyszko za pionierską operację wszczepienia implantów skroniowo-żuchwowych; Szpital Psychiatryczny we Fromborku, doceniony za poziom usług i podmiotowe traktowanie pacjentów.

W kategorii "Nauka i edukacja": Piotr Jędrzejewski i Damian Łazurkiewcz - autorzy innowacyjnego projektu "Inteligentny Układ sortujący"; Wioletta Malinowska - autorka pracy magisterskiej o losach Mazurów po II wojnie św.; Wiktor Urbański - laureat międzynarodowego konkursu literackiego dla uczniów.

W kategorii "Rozwój społeczno-gospodarczy": Okręgowe Przedsiębiorstwo Geodezyjno-Kartograficzne w Elblągu, doceniane w wielu branżowych konkursach; Iławskie Przedsiębiorstwo Budowlane IPB, uważane za jednego z liderów regionalnego biznesu.

W kategorii "Infrastruktura turystyczna": Hotel SPA Irena Eris Wzgórza Dylewskie oraz Hotel Krasicki w Lidzbarku Warmińskim - nagradzane w wielu branżowych konkursach.

W kategorii "Ochrona środowiska": Fundacja Ochrony Wielkich Jezior Mazurskich za proekologiczne inwestycje z zakresu gospodarki wodno-ściekowej; Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Olsztynie za właściwe gospodarowanie lasami i inicjatywy ekologiczne, w tym próbę odbudowy populacji sokoła wędrownego.

Reklama

Najlepsze tematy

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy