87 medali zdobyli w Atenach Polacy

87 medali (29 złotych, 30 srebrnych i 28 brązowych) XIII Światowych Igrzysk Olimpiad Specjalnych zdobyli w Atenach reprezentanci Polski. W stolicy Grecji startowała najliczniejsza ekipa w historii tej imprezy - 85 zawodniczek i zawodników.

Ogółem w igrzyskach rywalizowało przez dziewięć dni 7000 zawodników z niepełnosprawnością intelektualną z ponad 170 krajów.

Reklama

Jak podkreślił dyrektor Stowarzyszenia Olimpiady Specjalne Polska Bogusław Gałązka, nie prowadzi się generalnej klasyfikacji medalowej. Natomiast każdy kraj, na własny użytek, liczy sobie osiągnięcia swoich sportowców.

W poniedziałek na stadionie Panatenajskim w Atenach zgasł Ogień Nadziei. Flaga Olimpiad Specjalnych została przekazana delegacji z południowokoreańskiego miasta Pyeongchang, gdzie w 2013 roku odbędą się zimowe igrzyska.

Medale zdobyte przez reprezentantów Polski w Atenach:

(w nawiasach przynależność do oddziału Olimpiad Specjalnych):

BADMINTON

Dominika Biała (Lubuskie) - złoto

Agnieszka Frydel (Opolskie) - złoto

Maciej Jerka (Dolnośląskie) - srebro

Krzysztof Nowicki ( Wielkopolskie-Konin) - złoto

Jerka i Nowicki - debel - srebro

Frydel i Biała - debel - srebro

Jerka i Biała - debel mieszany - złoto

Nowicki i Frydel - debel mieszany - brąz

BOCCE

Diana Bochenek (Małopolskie) - złoto

Karolina Tułodziecka (Kujawsko-Pomorskie) - złoto

Radosław Suś (Wielkopolskie-Konin) i Rafał Żywczyk (Świętokrzyskie) - debel - srebo

Bochenek i Tułodziecka - debel - złoto

Bochenek, Suś, Tułodziecka i Żywczyk - drużynowo - złoto

BOWLING

Grzegorz Gniadek i Janusz Sikorski (Małopolskie) - debel - złoto

GIMNASTYKA

Patrycja Mańka (Opolskie) - poręcze asymetryczne - srebro, skok - brąz

Monika Popiołek (Kujawsko-Pomorskie) - skok - złoto, poręcze - złoto, równoważnia - srebro,

ćwiczenia wolne - srebro, wielobój - brąz

Dominik Basiński (Łódzkie) - kółka - srebro, drążek - brąz

Paweł Korzeniowski (Dolnośląskie) - ćwiczenia wolne - złoto, drążek - srebro,

skok - brąz, poręcze - brąz,

JEŹDZIECTWO

Ewelina Bojska (Lubelskie) - tor przeszkód - brąz

Dariusz Jaskólski (Pomorskie) - ujeżdżenie - złoto

Bojska i Jaskólski - sztafeta - brąz

KAJAKARSTWO

Agata Jaroszewicz (Podlaskie) - jedynka turystyczna 500 m - srebro, 200 m - złoto

Monika Klekotko (Podlaskie) - jedynka turystyczna 500 m - złoto, 200 m - złoto

Paweł Ubych (Łódzkie) - jedynka turystyczna 200 m - złoto

Marcin Wardin (Pomorskie) - jedynka turystyczna 500 m - srebro

Ubych i Wardin - dwójka turystyczna 500 m - złoto

KOLARSTWO

Agnieszka Sobczyk (Małopolskie) - 5 km - złoto, 500 m - złoto

Jacek Cieśluk (Pomorskie) - 1 km - brąz, 5 km na szosie - brąz

KOSZYKÓWKA

Krzysztof Brusiło

Piotr Florian

Marcin Florian

Marcin Kias

Marcin Kozica

Damian Krzysiek

Tomasz Solecki

Mateusz Wesoły

Paweł Zawada

Walenty Żołędziowski (wszyscy Opolskie) - srebro

LEKKOATLETYKA

Dorota Popławska (Podlaskie) - 200 m - złoto

Aneta Wołoszyn (Podkarpackie) - 100 m - brąz

Joanna Ziętek (Świętokrzyskie) - pchnięcie kulą - srebro

Łukasz Bujnowski (Dolnośląskie) - skok w dal - brąz

Krzysztof Selcer (Opolskie) - pięciobój - brąz

PIŁKA NOŻNA MĘŻCZYZN

Damian Berczyński

Daniel Cabaj

Paweł Kołodziejczak

Damian Kaźmierczak

Daniel Kaźmierczak

Mariusz Przepióra

Krzysztof Smuga

Andrzej Stępień

Bugusław Stępień

Łukasz Tępiński (wszyscy Łódzkie)

Tomasz Tomasiak (Opolskie)

Mateusz Mirga (Opolskie) - brąz

PIŁKA NOŻNA KOBIET

Karolina Bogdańska

Krystyna Brzezińska

Angelika Gramza

Małgorzata Jakóbowska

Aleksandra Kościńska

Zofia Rudowicz

Dorota Sikorska

Agnieszka Śmigielska (wszystkie Kujawsko-Pomorskie)

Paulina Jaworska

Malgorzata Siemiątkowska

Żaneta Szulecka (wszystkie Warmińsko-Mazurskie) - brąz

PŁYWANIE

Dominika Konior (Dolnośląskie) - 50 m grzbietowym - srebro

Katarzyna Wyderska (Świętokrzyskie) - 25 m klasycznym - srebro

Tomasz Bethke (Kujawsko-Pomorskie) - 25 m klasycznym - złoto

Paweł Oleszyński (Wielkopolskie-Konin) - 50 m dowolnym - srebro, 25 m grzbietowym - srebro

Karol Rybowiak (Podlaskie) - 25 m grzbietowym - srebro, 25 m dowolnym - srebro

Tobiasz Zawierta (Wielkopolskie-Poznań) - 25 m grzbietowym - srebro, 25 m dowolnym - brąz

TENIS STOŁOWY

Beata Oliwiak (Lubelskie) - brąz

Oliwiak i Justyna Modrzyńska (Wielkopolskie-Poznań) - debel - srebro

Ernest Jasik (Świętokrzyskie) i Adam Tarkota (Beskidzki) - debel - brąz

Oliwiak i Justyna Modrzyńska - debel - srebro

Tarkota i Oliwiak - debel mieszany - brąz

Jasik i Modrzyńska - debel mieszany - srebro

TENIS

Sylwia Ubych (Łódzkie) - złoto

Adam Skora (Warmińsko-Mazurskie) - złoto

Ubych i Skora - debel mieszany - brąz

TRÓJBÓJ SIŁOWY

Małgorzata Basicka (Świętokrzyskie)

martwy ciąg - złoto, wyciskanie - srebro, przysiad - złoto, trójbój - złoto

Wojciech Klimek (Warmińsko-Mazurskie)

wyciskanie - srebro, przysiad - srebro, martwy ciąg - brąz, trójbój - brąz

Robert Równicki (Świętokrzyskie)

martwy ciąg - srebro, wyciskanie - brąz, przysiad - brąz, trójbój - brąz

WROTKARSTWO

Karolina Staniucha (Śląskie) - 100 m - złoto, 300 m - srebro, 500 m - srebro

Marian Garguła (Lubelskie) - 1000 m - złoto, 500 m - brąz

Mariusz Strzyżewski (Mazowieckie) - 500 m - srebro, 300 m - brąz

Andrzej Wójcik (Mazowieckie) - 500 m - srebro, 1000 m - brąz

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje