Janek Mela - z Olimpiady na Krakow Business Run

Janek Mela - niepełnosprawny zdobywca obydwu biegunów, Kilimandżaro i Elbrusu, który na co dzień prowadzi Fundację Poza Horyzonty, 21 lipca weźmie udział w sztafecie niosącej ogień olimpijski do Londynu. Już wkrótce - 16 września, Mela zainauguruje inną sztafetę, tym razem w Polsce - Krakow Business Run.

W sztafecie niosącej ogień ze starożytnej Olimpii do Londynu na letnie igrzyska olimpijskie bierze udział ponad 8000 osób, w tym wśród reprezentantów Polski - Jan Mela. Złożona z 26 osób grupa Polaków jest ostatnią drużyną narodową, która poniesie ogień olimpijski i przekaże go Brytyjczykom na przedmieściach Londynu.

Reklama

"Każda z osób uczestniczących w tej jedynej w swoim rodzaju olimpijskiej sztafecie ma do opowiedzenia swoją historię. Ja po wypadku dostałem od życia drugą szansę - spotkałem wiele niezwykłych osób, takich jak Marek Kamiński czy Ania Dymna, którzy zmienili moje życie na lepsze i dali mi nadzieję. Moim marzeniem jest nieść tę nadzieję dalej, przekazać ją tym, którzy nie mieli tyle szczęścia, co ja. Niesienie olimpijskiego ognia i przekazanie go kolejnym osobom jest dla mnie bardzo wyraźnym symbolem tej części mojego życia ale i sensu pracy naszej Fundacji" - mówi Janek Mela, Prezes Fundacji Poza Horyzonty, nazwnej jego imieniem.

Już wkrótce, bo za niespełna dwa miesiące, Janek Mela zainauguruje inną sztafetę - tym razem w Polsce - Krakow Business Run. Będzie to bieg zorganizowany na rzecz podopiecznych jego Fundacji, a zwłaszcza z myślą o Justynie Topa, którą ciężka choroba pozbawiła nogi na wysokości uda. Proteza, na którą przeznaczony jest dochód z Krakow Business Run, pozwoli jej znowu chodzić. Oprócz Justyny pod opieką Fundacji znajduje się około 50 osób, a jeszcze więcej dopiero oczekuje na zakup protezy, sfinansowanie rehabilitacji albo konsultacje ze specjalistami. Fundacja Jaśka Meli pomaga im wszystkim na każdym etapie. Ogromną wagę przykłada do aktywizacji osób niepełnosprawnych.

"Stworzyliśmy w tym celu specjalistyczny portal copoamputacji.org, który rzowijamy aby stał się kompendium wiedzy na temat tego jak sobie radzić po amputacji i gdzie szukać pomocy" - mówi Agnieszka Pleti, Dyrektor Fundacji Jaśka Meli Poza Horyzonty. "Dlaczego? Nasi podopieczni często sami zmagają się ze swoimi problemami. Po amputacjach na nowo muszą uczyć się zwykłych czynności i radzić sobie z trudnościami - wielu z nich w nowych okolicznościach traci cel w swoim życiu. Dlatego w Fundacji Poza Horyzonty pomagamy im nie tylko w pierwszym okresie po amputacji, kiedy najbardziej tego potrzebują ale i później - chcemy dzielić się z nimi naszymi pasjami, marzeniami i dawać im pewność, że zawsze ktoś o nich pamięta. Współorganizowany przez nas w tym celu Krakow Business Run to coś fantastycznego, co już 16 września wydarzy się w samym centrum Krakowa" - dodaje Agnieszka Pleti.

Krakow Business Run to bieg sztafetowy dla firm i osób indywidualnych. Jego trasa została wyznaczona wokół krakowkich Plant, tak iż na każdego biegacza w pięcioosobowej drużynie przypada jedno 4-kilometrowe okrążenie. Cała drużyna łącznie przebiegnie dystans 20 kilometrów. Dochód z biegu zostanie przeznaczony na protezę nogi dla wspomnianej wcześniej Justyny Topa.

W ramach przygotowania do sztafety w różnych częściach Krakowa odbywają się codzienne treningi, o których informacje znajdują się na stronie biegu. Wstęp na nie jest bezpłatny i każdy może się przyłączyć. Jak zdradza Wojciech Liszka, współorganizator imprezy ze strony krakowskiego hotelu Radisson Blu - "To fakt, że część osób, które już zgłosiły się do startu trenuje od dawna, ale część uczestników dopiero rozpoczęła albo zamierza rozpocząć przygotowania. Spora grupa nigdy w życiu nie biegła w żadnym konkursie i bierze udział tylko po to by bezinteresownie zrobić coś dobrego dla innych".

Zapisów do Krakow Business Run można dokonywać na stronie www.krakowbusinessrun.pl

materiały prasowe

Reklama

Najlepsze tematy

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje