Nawałnice nadciągają nad Polskę

Piątek, 19 sierpnia 2011 (07:07)

Gwałtowne burze z gradem, a nawet trąby powietrzne zapowiadają dzisiaj synoptycy. Będą się one przemieszczać z zachodu na wschód Polski. Jedynie w południowo-wschodniej części kraju pogoda pokaże swoje łaskawsze oblicze.

Zdjęcie

Burze z gradem, a nawet nawałnice przejdą dzisiaj nad Polską /© Panthermedia
Burze z gradem, a nawet nawałnice przejdą dzisiaj nad Polską
/© Panthermedia
Polska jest w zasięgu zatoki niżowej związanej z niżem znad Bałtyku. Początkowo z południowego-zachodu nad przeważający obszar kraju napływać będzie ciepła masa powietrza zwrotnikowego, tylko nad północno-zachodnią część napłynie chłodniejsze powietrze polarno-morskie z północnego-zachodu, które stopniowo obejmować będzie pozostałą część kraju.

Zdjęcie

/AFP
/AFP

Burze z gradem, a lokalnie nawałnice

Dziś zachmurzenie małe lub umiarkowane, w ciągu dnia wzrastające stopniowo do dużego. Pojawią się przelotne opady deszczu i burze, które będą się przemieszczać z zachodu na wschód. Miejscami sypnie gradem, a lokalnie możliwe są nawałnice. Prognozowana wysokość opadu w burzach wyniesie 20-40 mm.

Burza nadeszła pierunem...

liczba zdjęć: 14

Do końca dnia jedynie na południowym wschodzie kraju nie będzie padać, a zachmurzenie będzie małe lub umiarkowane. Temp. maks. wyniesie 23-25 st. na zachodzie kraju, do 31 st. na południowym wschodzie, a nad morzem 21-24 st.

Reklama

Wiatr będzie słaby i umiarkowany z kierunków południowych, od zachodu skręcający na południowo-zachodni i zachodni. W czasie burz porywy wiatru osiągną do 90 km/h.

W nocy zagrzmi i popada

W nocy z piątku na sobotę na zachodzie Polski zachmurzenie będzie małe lub umiarkowane. Na pozostałym obszarze zachmurzenie duże z postępującymi od zachodu większymi przejaśnieniami. Okresami wystąpią przelotne opady deszczu, a we wschodniej połowie kraju burze, stopniowo zanikające. Prognozowana wysokość opadu w burzach wyniesie 15-30 mm. Temperatura min. wyniesie 11-14 st., cieplej będzie na krańcach południowo-wschodnich - do 16 stopni.

Burzowo...

liczba zdjęć: 4

W sobotę pogoda się poprawi

W sobotę zachmurzenie małe i umiarkowane, tylko na północnym wschodzie Polski zachmurzenie umiarkowane, okresami duże, z przelotnymi opadami deszczu. Temp. maks. wyniesie 16-19 st. na północnym wschodzie, do 24 st. miejscami na zachodzie, a na wybrzeżu około 19 st. Wiatr będzie umiarkowany, na północy kraju umiarkowany i dość silny, miejscami silny i porywisty, w porywach osiągnie do 80 km/h.

Prognoza dla stolicy

W Warszawie w piątek początkowo dość pogodnie, ale później nastąpi stopniowy wzrost zachmurzenia do umiarkowanego i dużego. Po południu wystąpią przelotne opady deszczu i burze - mogą być z gradem. Prognozowana wysokość opadów - 15- 30 mm, lokalnie 40 mm. Wiatr na ogół będzie umiarkowany, w czasie burzy dość silny i porywisty, w porywach osiągnie do 85 km/h.

W nocy zachmurzenie będzie umiarkowane. Pojawią się przelotne opady deszczu, początkowo możliwe są burze. Temp. min. wyniesie 13 stopni. Wiatr będzie umiarkowany, w burzy dość silny i porywisty, w porywach mogący osiągnąć do 85 km/h zachodni. W sobotę zachmurzenie przeważnie umiarkowane. Temp. maks. wyniesie 20 stopni.

Prognoza pogody dla twojego miasta i regionu. Sprawdź!

Zobacz, jak wygląda sytuacja na polskich drogach. Kliknij!

POLECANE zwiń